Вирощування технічних конопель: ніша для тих, хто хоче отримати прибуток

Вирощування технічних конопель: ніша для тих, хто хоче отримати прибуток

/ Ідеї & тренди / Понеділок, 22 березня 2021 14:24

Хоча з діда-прадіда коноплі в Україні висівали на значних площах, останніми роками їх мало культивують — через зіпсовану репутацію цієї рослини. Верховна Рада України обіцяє підтримати легалізацію вирощування її в медичних цілях під суровим контролем держави.

Конопля — репресована культура. Корисна, але не використовується, як належало б. Хоча з давен коноплі в Україні сіяли у великих кількостях на значних площах. Переробляли коноплі на мотузки, чавили конопляну олію, мололи конопляне борошно. УРСР сіяла щорічно до 120 тис. гектарів конопель. На території України працювало понад 30 заводів з її переробки. Вже багато років працює національний Інститут луб’яних культур у Глухові на Сумщині, сорти української селекції цінують на світовому ринку. Україна у 1990-ті роки вивела сорти технічних конопель, які не містять наркотичних речовин. Після того світове коноплярство отримало поштовх до розвитку.

 

Реабілітація й легалайз

З конопель можна зробити сотні видів різної продукції. Це — натуральний матеріал, що може бути корисним у тваринництві, садівництві та будівництві. Їх застосовують для виготовлення харчових продуктів, текстилю, вони потрібні в біоенергетиці. Роблять з них мотузки, нитки, брезент, одяг, постільну білизну. Словом, переробка технічних конопель відкриває можливості для виробництва екологічно чистих речей для людей, що піклуються про своє здоров’я й довкілля. Ну, і не варто забувати, що це також цінний лікарський засіб, що допомагає у лікуванні важких психічних хвороб. Однак репутацію цієї рослини сильно зіпсували наркомани.

Конвенція ООН всіляко дозволяє застосовувати коноплі: у промислових, наукових і медичних цілях. Цей міжнародний документ Україна теж ратифікувала, і вітчизняне законодавство дозволяє вирощувати технічні коноплі.

Агробізнес у всьому світі цікавиться коноплями. У Європі торік вирощували понад 42 тис. гектарів цієї культури. У Канаді щороку сіють більш ніж 40 тис. Парламент країни кленового листка проголосував за легалайз марихуани. Тож у Канаді офіційно дозволено вирощувати невибагливі до природних умов коноплі. Китай планує сіяти коноплі майже на 650 тис. гектарів, бо держава ухвалила рішення заміщувати нею бавовну. У США кілька років тому ввели в дію правила, що допускають федеральну легалізацію рослин канабісу і промислових конопель. У тій країні пожвавилося легальне коноплярство і відкрився, до прикладу, великий завод «Хемп» (Hemp). На ньому відбувається промислова переробка: конопляне волокно йде на виробництво текстильних матеріалів, зокрема, підстилок для тварин. Ізраїль, багато країн Європи, Велика Британія легалізували медичний канабіс. У нас це нині — на рівні дискусій у парламенті.

У світі посіви конопель розширюються, однак в Україні ж поки що навпаки: у 2020 році їх було посіяно всього близько 3 тис. гектарів. Дозволи на вирощування мають не більше як 30 коноплярських підприємств. Також є вітчизняні компанії, що спеціалізуються на переробці конопель. Цього, мабуть, замало, щоб говорити про розвинену галузь. Хоча вже близько 10 років існує громадська асоціація «Українські технічні коноплі», яка намагається просувати інтереси тих, хто вирощує цю давню традиційну рослину. За даними асоціації, рентабельність вирощування технічних конопель не опускалася нижче рівня 70–80%. Однак цей бізнес постійно турбує поліція: фермерів, які наважуються вирощувати технічні коноплі, розглядають «під мікроскопом». Таке не кожен витримає.

Нещодавно комітет Верховної Ради України з питань здоров’я і медицини підтримав легалізацію канабісу для медичних цілей в Україні — звісно, за умови суворого контролю за його використанням. Експерти прогнозують, що легалізація в Україні марихуани може відбутися вже поточного 2021 року. Це, мовляв, — світовий тренд.

Хоча є у цій сфері ентузіасти, що вже популяризують упосліджену рослину. Наприклад, у Львові є заклад «Львівські коноплі». Пропонують там страви, у які додають конопляне насіння або олію з нього, чи настояне на коноплях пиво. У кафе можна придбати й косметику з конопель. Усе — дозволене законом. Також в Україні зареєстровано громадську організацію «Українська асоціація медичного канабісу», яка виступає за легалайз. Цікавий факт: цього року на Євробаченні-2021 від України виборов право виступити гурт із піснею-веснянкою про «зелені конопелечки».

05 444 69 2

 

Вирощування коноплі

Сіяти й вирощувати коноплі досить просто. Можна не застосовувати добрив. Коноплі вимагають набагато менше води й сприяють відновленню родючості ґрунту. Тож із мінімальними витратами можна отримати продукт із величезною рентабельністю.

Багаті канабіноїдами верхні частини рослини вимагають дуже делікатного дотику, тоді як стебло є надзвичайно міцним, для ножів потрібні спеціальні сплави. То яка машинерія потрібна для конопель: та, що працює ніжно, чи жорстка й груба? Таку комбінацію у сільгоспмашинобудуванні виявилося подолати не так просто. Фермери нарікають на відсутність спеціального комбайна для конопель. Збирання їх на зерно можливе традиційним зернозбиральним комбайном: «Нью Холданд», «Сампо», «Скіф», «Клаас» й ін. Тільки жатка перелаштовується з кукурудзи чи сої — на зрізання конопель. Але як щодо решти рослини? Бо в конопель корисно все: насіння, квітки, стебла, листя…

За справу взявся завод компанії KIRPY, розташований у французькому містечку Лерак, що на пів шляху між Тулузою й Бордо. Широко відома техніка від KIRPY — а це комбайни для збирання спаржі та тютюну — працюють у Франції, Німеччині, Китаї, Перу — загалом більш ніж у 20 країнах по всьому світу. Зокрема, завод продав понад 1000 тютюнових комбайнів, якими користуються такі монстри ринку, як «Філіп Моріс» чи «Джапан Тоббако». Після ретельних випробувань комбайна для тютюну машину було модернізовано, щоб відповідати вимогам щодо культури. Результатом став KIRPY CBD Hemp Harvester — автоматичний комбайн для збирання конопель разом зі стеблами й листям. І для завантаження цілих рослин у кузов причепу. Воно відбувається з мінімальними затратами часу, бо комбайн підходить для більшості тракторів і вантажівок.

Машина зрізує стебло на висоті 3–6 см над рівнем ґрунту. Акуратно збирає й фасує до 2200 кущів на годину, обробляє 5 га /год. Ширина конвеєра регулюється залежно від величини й ступеня зрілості кущів — для мінімізації пошкоджень.

Вага агрегата — 850 кг, його ширина — 3,85 м, тому будь-який трактор із достатніми гідравлічними характеристиками потужністю від 50 к. с. може легко його переміщати. Деталі, що контактують із рослиною, виконано з неіржавної сталі. Комбайн можна пристосувати до умов будь-якого конкретного поля, він долає як рівну, так і похилу місцевість.

Отже, є ніша для тих, хто хоче отримати прибуток у цьому напрямі рослинництва. Стабільний попит і підвищена увага громадськості до коноплярства створюють нові можливості, якими варто скористатися.

 

Коментар

05 444 69 1Микола ПРУДИВУСфермер (с. Стара Ушиця, Кам’янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.)

— До 1982 року ми в радгоспі вирощували опіумний мак, і в нас не спостерігалося тоді ніяких наркоманів. Ми продавали насіння харчопереробним комбінатам, а коробочки відправляли в Середню Азію на переробку. Там у Шимкенті робили знеболювальні ліки для хворих на рак. Але потім нам вирощувати його заборонили. А от в Угорщині й нині вирощують і переробляють опіумний мак, і там — ніякої наркоманії. Бо справа не лише в заборонах — суворі обмеження ведуть тільки до криміналізації. Технічний напрям — виробництво мішків, тканини з конопель — є дуже вигідним.

Якось я познайомився на виставці з фермером-земляком із Хмельниччини, що вирощує технічні коноплі й робить із їх насіння олію. У Глухові є інститут, який дає дозволи й документацію на вирощування технічних конопель. Це — хороший прибутковий варіант для фермера, щоб вирощувати не тільки кукурудзу і соняшник. Працювати з коноплями добре: вони добре ростуть у наших умовах, їх не їсть шкідлива комаха… Головне — щоб не було посухи. І медичний напрям, якщо він дає терапевтичний ефект, то чому не вирощувати? Держава повинна сприяти фермерам, які хочуть їх вирощувати. Треба продумати охорону, відкрити підприємства, які переробляють коноплі. І навіть про відходи треба подбати як слід. Бо можуть набігти наркотичні ділки: пропонуватимуть захмарну вигоду або й погрожуватимуть фермерові. У нас онкохворих багато, і я вважаю, що це треба впроваджувати, але за розумного державного регулювання.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 16 липня 2024
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
16 липня 2024
 16 липня 2024
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
16 липня 2024
 15 липня 2024
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
15 липня 2024
 15 липня 2024
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
15 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.