Все буде органік!

Все буде органік!

/ Інфраструктура ринку / Понеділок, 18 лютого 2019 15:02

Деякі ентузіасти органічного агровиробництва стверджують, що рано чи пізно на безхімічні технології землеробства перейдуть усі аграрії світу.

Попри те, що українські аграрії взяли «органічний старт» пізніше за своїх колег із Євросоюзу, на світовому ринку «органіки» вони досить швидко стали повноправними гравцями. Про це розповіла Марія Махновець, експерт з експорту органічної продукції компанії Organic trade from Ukraine.

 

Органічне агровиробництво в Україні

«Органічні» землі займають близько 1% усіх орних земель в Україні. На ринку органічної агропродукції нині працюють 426 операторів, з них 200 — це трейдери та переробники продукції. Налічується вже близько 300 тис. га сертифікованих земель, 100 тис. га в перехідному періоді та 550 тис. га під дикоросами.

03 394 34 1

В Україні діють 17 органів сертифікації, з них один український — «Органік Стандарт». З іноземних слід назвати USDA organic (США), KOR (Канада), JAS (Японія), Bio-Swiss (Швейцарія).

03 394 34 2

Обсяг споживання органічної агропродукції становить зараз в Україні 212 млн євро на рік. На жаль, для масового українського споживача основним аргументом вибору продуктів харчування досі є їх ціна. Тому органічні продукти, які в силу виробничих причин зазвичай у середньому на 25 % дорожчі за конвенційні, здебільшого залишаються вибором багатих покупців.

03 394 34 3

Саме з цієї причини наші «органічні» аграрії змушені шукати для своєї продукції ліпшої долі за кордоном.

 

Органічний експорт з України

Органічна агропродукція експортується до країн Європи залізничним і водним транспортом. Найбільшим «органічним» портом України є Херсон. Експорт продукції здійснюється сертифікованими суднами із сертифікованих портових терміналів. Втім, така логістика вигідна лише для виробників із південних регіонів. Якщо ж везти органічну агропродукцію, наприклад, із Чернігівщини до дунайського порту Рені, її собівартість зростає на 20 дол. за тонну.

Найбільшу частку експортної органічної агропродукції становить сировина: кукурудза, соя, жито, ячмінь, пшениця, ріпак, соняшник, просо, гречка, льон, гірчиця, овес, овочі та фрукти, ягоди (лохина, ожина, шовковиця, журавлина, малина, брусниця, полуниця, кизил). Крім лохини, яка експортується свіжою, органічні ягоди надходять за кордон у замороженому вигляді.

03 394 34 4

Україна експортує також готову органічну харчову продукцію: олії, молочні вироби, бакалію, напої, чаї тощо. Великим попитом у Європі користується наша органічна макуха соняшнику, яку європейці використовують у кормовиробництві.

Слід підкреслити, що дедалі більше українських аграріїв працюють на експорт напряму, без трейдерів. Цікаво, що і європейський рітейл також хоче купувати органічну агропродукцію напряму у виробників — без жодних торгових посередників.

Значна частка органічного агроекспорту йде з України до Нідерландів, Великобританії, Німеччини, Данії, Швеції, Австрії та Швейцарії. Зокрема, на Нідерланди, які вважаються органічним агротрейдером Європи, припадає 41,7% обсягу цього експорту.

03 394 34 5

До нових для українських «органічних» агровиробників ринків належать Франція, США та Канада. До США йде український органічний мед, пшениця та олія, до Канади — органічні ягоди. До речі, органічні стандарти США та Канади тотожні.

Найбільше переробляють українську органічну продукцію у Данії та Швеції. Зокрема, зараз Німеччина шукає постачальників українських органічних овочів у сухій заморозці.

 

Європейський та світовий ринки

На світовому ринку органічної продукції конкуренцію українським агровиробникам становлять аграрії 9 європейських і 4 азійських країн. Найбільше конкурентної для української органічної агропродукції на європейському ринку постачає Іспанія. Присутня на ринку також дешева китайська та російська продукція.

Органічну агропродукцію в Євросоюзі вирощують 185 тис. фермерів. Європейські «органічні» агровиробники користую­ться державними дотаціями.

Загалом органічний ринок Європи зараз уже перенасичений агропродукцією. Тому віднедавна в Німеччині органічна харчова продукція вже не дорожча за конвенційну.

03 394 34 6

У ЄС зростають вимоги до органічної агропродукції. В 2015 році Євросоюз запровадив її додатковий контроль. На ринку навіть з’явився термін «супер-органіка». Внаслідок проведення додаткових аналізів у виробників збільшуються витрати. Разом із тим, світ прямує до доступної органіки.

До перспективних органічних культур для експорту до Європи належать амарант, кіноа, овес, люпин, соя та інші бобові, коноплі та гарбузи. У зв’язку з поширенням веганства на європейському ринку набуває популярності соєвий сир тофу, для виробництва якого потрібна органічна соя.

Для входження на європейський ринок органічної агропродукції наші експерти радять відвідати щорічну виставку Biofach, яка проходить у Німеччині.

Слід пам’ятати, що виробництво органічної агропродукції не означає швидких прибутків. Як підкреслила в своєму виступі Марія Махновець, для аграріїв це радше питання світоглядне.

 

Покотилося українське яблучко до Європи…

Про особливості експорту української органічної плодової продукції на європейський ринок розповіла співвласниця органічного розсадника родини Лановенків із Черкащини Валентина Лановенко.

За даними національного органу сертифікації «Органік стандарт», торік яблука свіжі вперше ввійшли до топ-7 позицій українського органічного експорту до ЄС.

 


Прийоми маркетингу для просування українських органічних яблук у Європі:

експортувати туди можна лише знайомі споживачам сорти яблук (як відомо, деякі європейські торговельні мережі приймають на реалізацію яблука лише чисто червоного або зеленого кольору — Прим. автора);
√ яблука слід упаковувати по 4 штуки — так найбільш зручно споживачеві;
√ на упаковці товару необхідно вказувати його виробника та розміщувати його фотографію;
√ на упаковці добре буде вказати, як саме вирощується органічне яблуко, та яке воно корисне для здоров’я людини.


 

Як зазначила пані Валентина, органічні яблука широко запитані в Євросоюзі для дитячого харчування.

На європейському ринку найбільш популярні такі сорти органічних яблук:

 

  • гала (18,8% від загального обсягу виробництва органічних яблук);
  • голден делішес (14,4%);
  • джонаголд (10,5%).

 

Крім власне фруктів, зазначила Валентина Лановенко, на ринку ЄС запитані також органічна сушка, сидри, пюре та соки. Зараз у Європі популярні так звані здорові соки, тобто прямого віджиму. Натомість соки з концентратів втрачають інтерес споживачів.

З її слів, динаміка зростання продажів таких органічних продуктів у Німеччині торік мала наступний вигляд:

 

  • фруктове пюре — зростання на 10-15%;
  • соки прямого віджиму — на 6-11%;
  • сушені фрукти — на 5-9%;
  • соковий концентрат — на 1,5%.

 

Наостанок пані Валентина навела економічні аргументи на користь експорту органічних яблук до Європи. Ціни на товарні органічні яблука зазвичай на 50-100% вищі, ніж на звичайні — при тому, що їх врожайність і поточні витрати практично однакові. Гуртова вартість органічних яблук в Україні становить 15-25 грн/кг, а на європейському ринку — 0,6-0,8 євро/кг. Роздрібна ціна органічних яблук у європейських торговельних мережах сягає у середньому 3,5-4 євро за кілограм.

Отже, за врожайності 45 т/га валовий дохід із продажу органічних товарних яблук у перерахунку на 1 га становитиме 27 тис. євро, або 864 тис. грн на рік!

 

Сергій ПОНОМАРЬОВ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 24 травня 2024
Результати випробувань показали, що застосування препаратів з фітостеролами зменшує наслідки посухового стресу, призводить до збільшення врожаю гарантовано на 5% і більше та економії води до 20%.
Результати випробувань показали, що застосування препаратів з фітостеролами зменшує наслідки посухового стресу, призводить до збільшення врожаю гарантовано на 5% і більше та економії води до 20%.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Завершення збирання сої в Бразилії та Аргентині збільшило обсяги пропозиції на світовому ринку, що призвело до зниження експортного попиту на українську сою та соєвий шрот і жом.
Завершення збирання сої в Бразилії та Аргентині збільшило обсяги пропозиції на світовому ринку, що призвело до зниження експортного попиту на українську сою та соєвий шрот і жом.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Прохолодна погода, яка спостерігалася в основних регіонах вирощування цієї ягоди в Україні, не сприяла швидкому дозріванню суниці садової, що й дало змогу місцевим садівникам підвищити ціни на свою продукцію.
Прохолодна погода, яка спостерігалася в основних регіонах вирощування цієї ягоди в Україні, не сприяла швидкому дозріванню суниці садової, що й дало змогу місцевим садівникам підвищити ціни на свою продукцію.
24 травня 2024
 24 травня 2024
Станом на 23 травня ярими зерновими та зернобобовими культурами в Україні загалом було засіяно 5,4 млн га, або 96,4 % від запланованої площі (5,601 млн га).
Станом на 23 травня ярими зерновими та зернобобовими культурами в Україні загалом було засіяно 5,4 млн га, або 96,4 % від запланованої площі (5,601 млн га).
24 травня 2024
 24 травня 2024
24 травня 2024 року представники агротехнологічної компанії «Сингента», «Науково-дослідного центру здоров’я рослин та екосистемного планування «Зелена Клініка» (далі — НДЦ) і Комунального підприємства з утримання зелених насаджень Шевченківського району м. Київ (далі — КП) домовилися щодо впровадження програми із захисту каштанів TreeCare від «Сингента».
24 травня 2024 року представники агротехнологічної компанії «Сингента», «Науково-дослідного центру здоров’я рослин та екосистемного планування «Зелена Клініка» (далі — НДЦ) і Комунального підприємства з утримання зелених насаджень Шевченківського району м. Київ (далі — КП) домовилися щодо впровадження програми із захисту каштанів TreeCare від ...
24 травня 2024
 24 травня 2024
21 травня в Київської області зареєстровано спалах захворювання на африканську чуму свиней(АЧС) у дикій фауні ‒ на території мисливських угідь спеціалізованого мисливського господарства «Переяславське» Бориспільського району.
21 травня в Київської області зареєстровано спалах захворювання на африканську чуму свиней(АЧС) у дикій фауні ‒ на території мисливських угідь спеціалізованого мисливського господарства «Переяславське» Бориспільського району.
24 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.