Зернові прогнози на врожай

/ Макроекономіка / Четвер, 07 липня 2011 12:43

Олександр МАСЛАК, канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету

Аграрії вже звикли, що новий зерновий сезон приносить чергові випробування, тож готуються до всіляких несподіванок. Чого ж чекати від 2011-12 маркетингового року?

 

Вітчизняний ринок

У новому маркетинговому році в Україні очікується зростання виробництва зерна. Суттєве подорожчання на світовому та внутрішньому ринку майже всіх видів зерна вплинуло на розширення посівних площ. До того ж сприятливі погодні умови, що склалися на більшій частині території України, підтверджують сподівання на отримання врожаю, більшого за торішній.

На початку збиральної компанії 2011 року думки експертів та аналітиків щодо оцінки валового збору зерна в Україні коливаються в межах 40-45 млн т. Так, за розрахунками Міністерства сільського господарства США (USDA), підготовленими в червні поточного року, урожай зерна в Україні у 2011-2012 МР становитиме 44,9 млн т. У свою чергу, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) оцінює можливості України в межах 44 млн т. За прогнозами Мінагрополітики України врожай зерна становитиме 45 млн т. Провідні вітчизняні аналітичні агенції оцінюють врожай на рівні 44,8 млн т.

Ураховуючи останній прогноз, валовий збір зерна в Україні перевищить торішній (39,2 млн т) на 5,6 млн т, або на 14%. Таке збільшення валового виробництва обумовлене сподіваннями на кращу урожайність зернових культур, яка має підвищитися на 1,8 ц/га до 28,7 ц/га та збільшення посівних площ на 7% до 15,6 млн га. За інформацією Держкомстату України, на середину червня було засіяно ярими зерновими та зернобобовими культурами, враховуючи кукурудзу, понад 7,6 млн га, що на 185 тис. га більше за відповідний період минулого року, зокрема гречки 297 тис. га, що на 40% більше, ніж торік, проса - 153 тис. га (+47%).

Враховуючи перехідні запаси зерна, що становитимуть на 1 липня нинішнього року, за оцінками експертів 3,8 млн т та можливий імпорт до 200 тис. т, загальна пропозиція зерна на внутрішньому ринку у 2011-2012 МР становитиме 48,8 млн т. При цьому для задоволення внутрішніх потреб необхідно 25,3 млн т, з яких для забезпечення продовольчого споживання достатньо 6,7 млн т, формування насіннєвого фонду - 3,5 млн т, задоволення потреб галузі тваринництва - 13,6 млн т, нехарчової переробки - 0,9 млн т. До того ж можливі втрати оцінюються в межах 0,6 млн т. При повному забезпеченні внутрішньої потреби та формуванні необхідних перехідних запасів експорт зерна становитиме 18,5 млн т, що майже на третину перевищуватиме обсяги зовнішнього продажу попереднього сезону. За умови зазначеного використання зерна його перехідні запаси на початок 2012-2013 МР становитимуть 5 млн т.

 

alt alt

Світовий ринок

Світовий ринок зерна розподіляється на ринок пшениці, грубого зерна та рису. Ці групи зерна є основою світового виробництва та торгівлі.

Зростання цін на продовольство та енергоносії впливає на розширення посівних площ і збільшення виробництва зернових культур. За попередніми прогнозами USDA, світове виробництво зерна у 2011-2012 МР становитиме 2492 млн т, що більше у порівнянні з минулим сезоном на 3%. Найбільший вклад у зростання світового виробництва внесуть Російська Федерація, яка підвищить виробництво у порівнянні з минулим періодом на 24 млн т, США (14 млн т), Китай (6,4 млн т), Індія (5,8 млн т). Проте в окремих країнах очікується зменшення виробництва зерна, зокрема, в Австралії на 1,3 млн т, ЄС - 0,8 млн т.

Збільшення виробництва зерна не впливатиме на зростання торгівлі та його запасів. Так, передбачається, що обсяги світової торгівлі становитимуть 273 млн т, що менше на 1% у порівнянні з попереднім сезоном; перехідні залишки сформуються в обсязі 424 млн т, що на 3% менше, ніж торік.

Пшениця. За інформацією (USDA), світове виробництво пшениці в 2011-2012 МР становитиме 664 млн т, що на 16 млн т або 3% більше, ніж у минулому сезоні. Передбачається збільшення виробництва в країнах Чорноморського басейну, а саме: Казахстані на 55%, Росії - 28%, Україні - 13%. У сукупності ці країни додадуть до світового виробництва пшениці 19 млн т.

Разом зі збільшенням виробництва зростатиме світове споживання пшениці. Якщо у минулому зерновому сезоні було спожито 659 млн т цього зерна, то в нинішньому додадуться ще 7,8 млн т. Відтак, споживання пшениці урожаю 2011 року в обсязі 667 млн т буде рекордним та перевищить середній показник за останнє десятиліття на 48 млн т. Це пов’язано зі збільшенням внутрішніх потреб у цьому зерні в таких країнах, як Казахстан - на 14%, США - 5%, Єгипет та Індія - близько 3%.

 

alt

 

alt

 

У порівнянні з минулим сезоном світова торгівля пшеницею буде менш активною, хоча й займатиме 46% у структурі експортно-імпортних операцій ринку зерна. Очікується продаж 127 млн т цього зерна, що на 1 млн т менше, ніж торік. Найбільшими експортерами пшениці в новому сезоні будуть США, Канада та Австралія, які в сукупності забезпечать більш ніж половину світового продажу. До того ж збільшать обсяги продажу Росія в 2,5 разу (до 10 млн т) та Казахстан у 1,5 разу (до 7,5 млн т).

У зв’язку із нарощуванням власного виробництва окремі країни імпортери у новому сезоні зменшать обсяг завезеної пшениці. Так, Єгипет планує придбати на зовнішніх ринках лише 9,5 млн т, що на 9% менше, ніж торік. У межах 5% зменшать обсяги зовнішньої закупівлі Алжир та Південна Корея. Проте основними покупцями пшениці в світі залишаться Бразилія (6,7 млн т), ЄС-27 (6,5 млн т), Індонезія (6,2 млн т). Перевищення попиту над пропозицією пшениці призведе до зменшення перехідних залишків. Очікується, що у 2011-2012 МР світові запаси цього зерна становитимуть 184 млн т, що менше у порівнянні з попереднім сезоном на 3 млн т.

В Україні прогнозується збільшення виробництва пшениці на 2,2 млн т щодо врожаю 2010 року (16,8 млн т). Ураховуючи залишки пшениці на початок маркетингового року в межах 2,5 млн т, внутрішнє споживання 11,8 млн т, можливий експорт становитиме 8,5 млн т. За такого розвитку подій перехідні залишки в новому сезоні становитимуть 1,2 млн т.

Кукурудза. У світі спостерігається чітка тенденція до зростання виробництва кукурудзи. Якщо 20 років потому вирощування цієї культури розміщувалося на площі 133 млн га, то в нинішньому зерновому сезоні задіяно на 34 млн га більше. А з урахуванням підвищення урожайності обсяги виробництва збільшаться майже вдвічі. Так, у 2011-2012 МР очікується зібрати 866 млн т кукурудзи, що на 46 млн т перевищить торішній рівень. Найбільшими виробниками цього зерна залишаться Сполучені Штати, які займатимуть 39% світового виробництва, Китай - 21% та ЄС-27 - 7%.

До того ж ці країни є найбільшими споживачами кукурудзи та, за виключенням Китаю, її експортерами. Так, США мають наміри експортувати 46 млн т цього зерна, що становитиме 50% світового продажу. Аргентина, посідаючи другу сходинку рейтингу світових експортерів кукурудзи, перевищить торішні обсяги зовнішнього продажу на 3 млн т, довівши їх до 17 млн т, що становитиме 65% внутрішнього виробництва та 18% світової торгівлі.

 

alt

 

alt

 

Загальний обсяг експортно-імпортних операцій на світовому ринку очікується близько 92,5 млн т, що менше, ніж торік на 0,4%. Найбільш активними покупцями кукурудзи будуть: Японія (17% світового імпорту), Мексика (10%), Південна Корея (8%), Єгипет (6%). Зростання внутрішнього споживання кукурудзи призведе до зменшення кінцевих світових запасів. Якщо за підсумками минулого сезону невикористаними лишилися 117,4 млн т цього зерна, то на кінець нинішнього очікується на 18% менше.

В Україні прогнозується збільшення обсягів виробництва кукурудзи до 15 млн т, що на 3 млн т перевищить торішній рівень. Це призведе до зростання експорту з 6 до 7,5 млн т, але залишатиме Україну на четвертій сходинці світового рейтингу експортерів кукурудзи. При цьому її внутрішнє споживання зросте з 6,1 в минулому сезоні до 6,9 млн т - у новому.

Ячмінь поступається пшениці й кукурудзі за обсягами світового виробництва та торгівлі. У 2011-2012 МР очікується виробити 130,3 млн т цього зерна, що більше у порівнянні з торішнім сезоном на 7 млн т або 6%. Це пов’язано із розширенням посівної площі ячменю в основних країнах-виробниках. Так, Росія збільшила площу під ячменем на 10%, Канада - на 8%, ЄС-27 - на 1%.

Україна належить до одного з найбільших світових виробників ячменю та є провідним експортером цього зерна. Незважаючи на зменшення площі вирощування ярого ячменю під урожай 2011 року до 2,5 млн. га, передбачається отримати врожай 8,5 млн т, тобто на рівні торішнього. Це не завадить Україні посісти другу сходинку в рейтингу світових експортерів ячменю. У новому зерновому сезоні обсяг світового експорту становитиме 13,2 млн т, що на 1,1 млн або 8% менше, ніж торік. Україна прогнозує експортувати 3,5 млн т цього зерна, обійшовши країни ЄС-27 (1,5 млн т), Аргентину (1,1 млн т), Канаду (по 0,9 млн т).

 

alt

 

alt

 

Основними покупцями українського ячменю є країни Північної Африки та Близького Сходу. Серед цих країн найбільшими імпортерами є Саудівська Аравія (5,2 млн т), Сирія, Іран та Йорданія (по 400 тис. т). Окрім цих країн, до впливових світових покупців належать Китай (1,5 млн т) та Японія (1,3 млн т).

Попри зростання світового виробництва ячменю, його буде недостатньо для забезпечення існуючого попиту. Відтак, на кінець сезону передбачається зменшення перехідних залишків. Очікується, що вони становитимуть 21,9 млн т, тобто будуть на 2,5 млн т або 12% менше, ніж торішні.


Перспективи

Завершення 2010-2011 МР в Україні відзначалося суттєвим зростанням цін на зерно. Зокрема, середня ціна на пшеницю 3 класу становила 1970 тис. грн, пшеницю фуражну 1830 тис. грн, ячмінь 3 класу 1780 тис. грн, кукурудзу 1980 тис. грн. Загалом ціни на основні види зерна збільшились щодо відповідного періоду минулого року в 1,6-2,5 разу. Проте прогнози цін на новий зерновий сезон є неоднозначними, а на тлі подорожчання зерна на світових товарних ринках в Україні можливе суттєве зниження цін. На це впливатиме відміна повернення податку на додану вартість (ПДВ) експортерам зерна, що існувало до прийняття нового Податкового кодексу в розмірі 20%. Цей факт може призвести до відповідного 20%-го здешевлення зерна на внутрішньому ринку. Окрім цього, формування цін відбуватиметься під впливом запровадження експортного мита на зерно, яке до нового сезону було відсутнім. Залежно від видів зерна воно становитиме 9-14%, що в цілому опустить ціни в сукупності на 10%. За розрахунками експертів, аграрний сектор недоотримає внаслідок відміни повернення експортерам ПДВ до 12 млрд грн, та через введення вивізного мита - до 6 млрд грн. До факторів впливу на зниження цін можна віднести підвищення портових зборів та великі перехідні залишки окремих видів зерна. Загалом зниження цін може становити понад 35%, досягши рівня собівартості зерна.

Значний вплив на оперативність при збиранні врожаю матиме фінансовий стан аграріїв. За інформацією Держкомстату України, з прибутками завершили 2010 рік 73%, тоді як у попередньому році їх було лише 63%. Розмір прибутку становив 12,8 млрд грн, у 2009 році - 7,2 млрд грн. Проте, ураховуючи подорожчання матеріально-технічних ресурсів, у більшості виробників зерна мав місце дефіцит грошових коштів. Відголоски кризи банківської системи були відчутними впродовж поточного року. Це проявлялося у високих банківських ставках на кредитні ресурси та відсутності зацікавленості більшості банківських установ у кредитуванні суб’єктів аграрного сектору. За підсумками весняно-польової кампанії ставки за користування банківськими кредитами становлять у середньому 19-23%. За таких умов кредитування є непривабливим для господарників.

Держава не залишається осторонь проблем, що виникають на ринку зерна, та намагається здійснювати його регулювання економічними важелями. Одним з таких важелів є державні закупівлі стратегічних видів зерна. Так, наказом Мінагрополітики України від 28 квітня 2011 року були відкориговані інтервенційні ціни на об’єкти державного цінового регулювання. На підставі цього нормативного акта мінімальні закупівельні ціни державних операторів за 1 т пшениці 3 класу становлять 1792 грн, пшениці 6 класу - 1523 грн, ячменю 3 класу - 1670 грн, кукурудзи 3 класу - 1500 грн. Для формування продовольчого резерву з урожаю 2011 року буде здійснено закупівлю 1050 тис. т пшениці, 90 тис. т жита, 40 тис. т ячменю, 35,28 тис. т гречки, 30 тис. т кукурудзи, 247,6 тис. т цукру-піску. На це уряд виділив 7,2 млрд грн, що перевищує сукупний обсяг такого фінансування за три попередні роки.

Враховуючи світові тенденції, українське зерно у новому сезоні буде користуватися попитом на зовнішньому та внутрішньому ринку. Якщо на ячмінь та кукурудзу основу попиту забезпечать зовнішні споживачі, то на продовольчу пшеницю можливе загострення конкуренції між зернотрейдерами та вітчизняними переробниками. Попри всі внутрішні негаразди, цей сезон буде більш вдалим для експортерів. Цьому сприятиме зростання споживання та формування запасів зерна в окремих країнах-імпортерах. Тож після підбиття підсумків жнивної кампанії 2011 року, можливих знижень цін на внутрішньому ринку слід очікувати стабілізації цінової ситуації. Хотілося б сподіватися, що успішна діяльність зернотрейдерів позитивно відзначиться на виробниках зерна й аграрії не відчують суттєвого зниження цін на вирощений урожай.

 27 травня 2024
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що призводить до зниження загальної ефективності землеробства.
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що ...
27 травня 2024
 27 травня 2024
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
27 травня 2024
 27 травня 2024
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
27 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.