Ефективне свинарство: догляд за найменшими

Ефективне свинарство: догляд за найменшими

/ Сучасне тваринництво / Вівторок, 14 липня 2020 15:00

Основи здорового поголів’я свиней закладаються ще на етапі осіменіння свиноматки, а перші тижні життя поросят відіграють ключову роль у формуванні імунної системи тварини, подальшого її росту, здорового розвитку й набору маси.

Що варто знати про народження поросят

Насамперед слід орієнтуватися на вагу та кількість поросят за опорос. Оптимальна маса новонародженого близько 1,3–1,4 кг. Поросята, які народилися меншими за 700 г, як правило, нежиттєздатні — вони не можуть конкурувати з більшими, тому й гинуть у перші дні.

Щоб мінімізувати ризик народження надто дрібного потомства, супоросну свиноматку потрібно збалансовано й достатньо годувати. За висновками практичних спостережень, саме незбалансований раціон поросних свиноматок є основною причиною народження поросят масою до 0,7 кг. Також це може відбутися, якщо під час осіменіння маса свиноматки була занадто малою — для здорового потомства вона має бути не меншою як 120 кг. Щодо кількості, то оптимально, коли народжується 12–14 поросят — стільки ж, скільки робочих сосків у свиноматки.

Ще однією причиною гибелі поросят у перші дні є вроджена анемія. Найчастіше вона розвивається поступово протягом перших 2–3 тижнів життя через брак заліза. Дефіцит заліза обмежує синтез залізовмісних ферментів, погіршуючи таким чином транспортування кисню кров’ю. Розпізнати анемію можна за блідістю слизових оболонок і шкіри, також з’являється кашель, пронос і млявість. Щоб убезпечитися від цього, новонародженим поросятам слід колоти залізовмісні препарати, а супоросних свиноматок годувати залізовмісним раціоном.

 

Одразу після народження

У перші дві години після опоросу у свиноматок максимальна активність молозива, яке майже на 40% складається з гамма-глобулінів. Ці речовини суттєво впливають на формування імунітету поросяти, зокрема, проти кишкових і простудних захворювань. Саме тому не варто чекати закінчення опоросу, щоб дати новонародженим поросятам посмоктати свиноматку. До того ж опорос може тривати понад 10 год, а найбільша концентрація гамма-глобулінів саме на його початку й максимальну користь порося отримає, якщо їсть молозиво не пізніше як через
1,5 год після народження. Отриманий із молозивом імунітет зберігається орієнтовно три тижні.

13 428 72

Експерт «Ава Груп» Іван Бідяк розповів, що в перші дні життя поросят важливо враховувати поживність і кількість молока свиноматки — у різних сосках вони різні. «Передні соски — більш молочні, а молоко з них — поживніше, — зазначив він. — Тому перші два-три дні менших чи слабших поросят варто підсаджувати до них. Потім у тварин виробляється рефлекс, і кожне порося підходить до „свого” соска. Щоб було зручніше, можна, наприклад, позначати поросят кольором, щоб знати до якого соска кожне прикладати».

Якщо поросят народилося більше ніж сосків у свиноматки, то варто використовувати замінник молока, а не прикладати їх по черзі, адже поросята з другої черги отримуватимуть недостатню кількість поживних речовин. Експерт зазначив, що сьогодні на ринку достатньо якісних замінників молока й не варто боятися їх застосовувати — це альтернатива молоку, якого з певних причин може бути мало. Також молокозамінник рекомендовано в разі низької молочності свиноматки та якщо вона загинула після опоросу. «Інколи є потреба підгодовувати найменших поросят молокозамінником після відлучення і навіть ще до нього — щоб вони краще росли й розвивалися», — розповів Іван Бідяк.

 

Як забезпечити поросят енергією

Важливо в перші дні життя поросят захистити від переохолодження. Найкраще, якщо температура у гнізді не опускатиметься нижче за +32°C. У теплих умовах поросята не витрачатимуть додаткову енергію на обігрів, а впродовж перших п’яти днів переохолодження також є причиною смертності. Для створення й утримання потрібної температури можна застосовувати інфрачервону лампу, електричні чи водяні килимки з підігрівом.

Поросят варто тримати окремо від свиноматки, тому що для неї оптимальна температура +18…+20 °C. Найкраще для молодняку обладнати бокс із кришкою, щоб у ньому акумулювалося тепло.

Забезпечення енергією новонароджених поросят у перший тиждень повністю залежить від жирності молока, тому свиноматок слід годувати кормами з високим умістом жиру. Варто зазначити, що жирне молоко викликає спрагу, тому, щоб поросята не пили сечівку, під час споживання молока їм потрібно організувати вільний доступ до води з температурою +12…+15 °C. Воду слід змінювати тричі на добу або ж облаштувати автоматичні напувалки.

 

Процес годівлі

Іван Бідяк зазначив, що перші 2–3 тижні поросята ссуть свиноматку через кожні 60–80 хв, тобто 20–24 рази на добу. Далі кратність скорочується до 14–20 разів. У перші 10 днів молоко свиноматки компенсує всі витрати поживних речовин на приріст живої маси, у другій декаді життя — орієнтовно 80%, у третій — 55%, відтак решта поживних речовин має забезпечити підгодівля. Однак експерт радить починати підгодівлю престартерним кормом або смаженим зерном ячменю вже з п’ятого дня життя — щоб поросята навчилися споживати тверду їжу.

«Щоб привчити поросят поїдати рослинний корм, можна примусово ставити їм до рота кілька гранул престартерного корму або кілька зернинок смаженого ячменю, — розповів Іван Бідяк. — Таким чином поросята привчаються жувати, в них краще розвиваються зуби, жувальна мускулатура та секреція слинних залоз. Уже з десятиденного віку можна починати давати концентрований корм у вигляді каші — розбавляючи його з водою 1:1. Не рекомендую годувати поросят тільки вареним чи запареним кормом, бо він погіршує засвоюваність вітамінів, не зміцнює травний тракт і загалом робить тварин зніженими. Хоча й такі корми поросята поїдають краще».

13 428 73 2

Поліпшувати смакові якості корму експерт радить цукром, додаючи не більше як 2–3 г на 1 кг живої маси. Також за додавання цукру поросята, які відстають у рості, краще споживають вологі мішанки концентратів.

 

Відлучення поросят від свиноматки

Найбільш економічно обґрунтованим уважають відлучення на 3–4-й тиждень. Раніше це можна робити тільки за годування престартерними кормами так, щоб у місячному віці поросята важили 7–8 кг. А пізніше — не вигідне в перспективі: згідно з дослідженнями поросята, яких відлучили від свиноматки на 28-й день, ростуть на 8% інтенсивніше, ніж відлучені у 60-денному віці.

Фахівці радять відлучати не поросят, а свиноматку, переселивши її в інше місце, а поросят ще 2–3 тижні утримувати там, де вони споживали молоко свиноматки — це зменшить для них стрес. Перші кілька днів свиноматку слід годувати обмежено, даючи не більше як 2 кг корму на добу, щоб припинити процеси молокоутворення. Якщо перед відлученням поросятам давали сухий корм, то після нього їх слід годувати цією самою кормосумішшю ще близько двох тижнів.

«Якщо поросята навчилися їсти сухий корм, то відлучати можна без будь-яких додаткових умов. Якщо ж ні, то за три-чотири дні до відлучення свиноматці слід зменшувати кількість корму, щоб вона давала менше молока. Таким чином поросята швидше привчатимуться до корму через відчуття голоду», — зазначив Іван Бідяк.

 

Як правильно вибрати порося під час купівлі

Попередні поради стосувалися господарств, на яких уже є як мінімум свиноматка, що може дати потомство. Наостанок даємо кілька порад для тих, хто тільки планує започаткувати свинарство й хоче купити поголів’я.

Купуючи свиню для отримання приплоду, слід звертати увагу на кількість сосків. В ідеалі їх має бути 7 пар, але не менше як 6 — це згодом впливає на якість годівлі новонароджених поросят.

Загалом же, обираючи порося, варто знати, що воно має бути довгастим, із довгими міцними ногами, рідкою й гладенькою шерстю та заокругленим хвостом. Спина має бути широкою — щоб між лопатками помістилися два пальці — вказівний і середній, а зад має бути кругленький.

Слід звернути увагу й на те, щоб п’ятачок був сухим і холодним, а виск — голосним і дзвінким. Варто взяти порося за задні ноги й послухати його дихання — хрипи можуть свідчити про проблеми з легенями чи про те, що тварина перехворіла раніше. Кашель — також проблема.

Хворих тварин можна ще розпізнати за опущеним мокрим хвостом й обвислими спиною і животом. Також живіт не повинен бути надто круглим — це може свідчити про глисти. Варто також знати, що поросята з неправильним прикусом погано пережовують корми.

Фахівці зі свинарства радять купувати поросят через 10–14 днів після відлучення від свиноматки — тоді тварина буде нормально їсти. Щоб мінімізувати ризик розладу травлення в перші дні після придбання, не варто давати поросятам корм у вільному доступі — краще його дозувати, щоб поросята більше пили води.

Зазначимо, що нормальна вага поросяти у місячному віці — 6–8 кг, у двомісячному — 15–18 кг.

 

Наталя КУЗЬО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

Матеріал підготовлено за інформаційного
сприяння проєкту USAID «Агросільрозвиток»

 

 24 липня 2024
Експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2024 року збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 11847 млн дол. США на 5% і склав 12451 млн дол. США.
Експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2024 року збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 11847 млн дол. США на 5% і склав 12451 млн дол. США.
24 липня 2024
 24 липня 2024
За шість місяців 2024 року виробництво пива в Україні досягло 67,9 млн дал, що становить 104,2% до виробництва за аналогічний період минулого року.
За шість місяців 2024 року виробництво пива в Україні досягло 67,9 млн дал, що становить 104,2% до виробництва за аналогічний період минулого року.
24 липня 2024
 24 липня 2024
У червні 2024 року волинська компанія «Шанс Вік» офіційно презентувала власний бренд органічного чаю Travka. До того компанія 10 років займалася заготівлею та експортом дикорослих трав і ягід.
У червні 2024 року волинська компанія «Шанс Вік» офіційно презентувала власний бренд органічного чаю Travka. До того компанія 10 років займалася заготівлею та експортом дикорослих трав і ягід.
24 липня 2024
 23 липня 2024
Закупівельні ціни на ріпак в Україні протягом тижня виросли на 1000-1300 грн/т до 23000-23500 грн/т або 485-500 $/т з доставкою до портів Чорного моря на тлі стримування продажів виробниками та низької урожайності, що може скоротити експорт в новому сезоні.
Закупівельні ціни на ріпак в Україні протягом тижня виросли на 1000-1300 грн/т до 23000-23500 грн/т або 485-500 $/т з доставкою до портів Чорного моря на тлі стримування продажів виробниками та низької урожайності, що може скоротити експорт в новому сезоні.
23 липня 2024
 23 липня 2024
У податковому комітеті Верховної Ради України створено робочу групу, яка має розробити законопроєкт щодо зниження акцизів на пальне для сільгосптехніки.
У податковому комітеті Верховної Ради України створено робочу групу, яка має розробити законопроєкт щодо зниження акцизів на пальне для сільгосптехніки.
23 липня 2024
 23 липня 2024
З 24 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.02.2024 № 431, відповідно до якого в Україні буде діяти новий Порядок державної реєстрації потужностей.
З 24 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.02.2024 № 431, відповідно до якого в Україні буде діяти новий Порядок державної реєстрації потужностей.
23 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.