Директор сільськогосподарського підприємства Агрофірми «Колос» Леонід Центило Директор сільськогосподарського підприємства Агрофірми «Колос» Леонід Центило

Леонід Центило: «Найголовніше, що потрібно для України, для усього світу — Перемога над ворогом»

/ Актуальна розмова / Четвер, 07 липня 2022 17:40

Життя більшості українських підприємств із початку повномасштабного вторгнення росії змінилося. Навала ворога припала на початок посівної кампанії й ускладнила роботу багатьох аграрних компаній. Цього року на карту поставлено долю трьох урожаїв: торішнього, нинішнього та майбутнього. Щодня ми бачимо українських аграріїв, які працюють попри війну і наближають нас до перемоги. Днями мультимедійна платформа Агробізнес Сьогодні поспілкувалася з директором сільськогосподарського підприємства Агрофірми «Колос» Леонідом Центилом про війну, жнива, дефіцит пального та про загальний стан справ на підприємстві.

• Вітаю, пане Леоніде! З початком російсько-української війни життя багатьох аграріїв змінилося. Ваше підприємство (ТОВ Агрофірма «Колос») розташовано у Київській області, яка з перших днів війни відчула війну на собі. Як підприємство зустріло війну?

— Добрий день! Зустріли, як і кожен українець, із бажанням захищати Україну від агресора і боронити рідну землю всіма силами. Наш трудовий колектив налічує понад 300 працівників, тому зрозуміло, що когось призвано в ЗСУ, інші пішли в ТРО, інші мали забезпечувати безперебійну роботу важливих підрозділів виробництва. Тому ми, керівництво підприємства, розуміли: потрібно працювати над стратегічною аграрною галуззю, яка працює для продовольчого ринку України, особливо враховуючи тваринництво і виробництво харчових продуктів. Старі логістичні моделі та робота в мирних умовах не працювали під час війни, тому ми створили власну модель діяльності, і вона нас не підвела. Наша виробнича модель показала, що реально АФ «Колос» стала ближче до людей, до реального сектору економіки. Наша діяльність дала можливість виживати і підприємству, і людям, що живуть поряд у найближчих селах та містах.

 

• Перший місяць війни: які завдання та виклики стояли перед ТОВ АФ «Колос».

— Перше завдання, це – люди! Як я і говорив, когось призвано в ЗСУ, інші пішли в ТРО, інші мали забезпечувати безперебійну роботу важливих підрозділів виробництва – стабільну роботу тваринництва, переробки сировини тощо. Через те, що ми працюємо на внутрішньому ринку насіння різних культур, виникло питання: як і хто буде займатися виконанням чинних контрактів? Цей механізм належно спрацював за рахунок згуртованості працюючого колективу, що був забезпечений усім необхідним для виконання поставлених завдань. З початком війни у ряді господарств виникла проблема зі збутом та переробкою молока. В нашому господарстві, маючи декілька партнерів - молокозаводів, переробників молока, знайшовши із ними компроміс щодо умов співпраці, збоїв у молочнотоварному виробництві та збутом молочної продукції практично не було.

DSC 5400 edited

 

• Скільки наразі в обробітку АФ «Колос» тисяч гектарів полів? Чи вдалося цього року засіяти всю заплановану площу та як пройшла весняна посівна кампанія в господарстві?

— У 2022 році загалом маємо в обробітку близько чотирьох тисяч гектарів. Практично вся посівна площа в обробітку, починаючи з озимих зернових культур, ярих просапних і закінчуючи насінниками. Навіть виконання підрядів із міжнародними транснаціональними компаніями, які вирощують посівний матеріал на наших демонстраційних ділянках в Україні, не мало проблем — усе працює згідно з договорами про співпрацю. Поставлений ними посівний матеріал було висіяно, нині доглядаємо за ділянками гібридизації посівів, наприклад, гібридів компанії Syngenta, MAISADOUR та інших партнерів. Усе працює у звичайному штатному режимі для насичення ринку посівним матеріалом.

 

• Які зміни у сівозміні Ви внесли цьогоріч? Якими культурами більше засіяли поля, а від яких довелося відмовитися?

— У нас (ТОВ АФ «Колос») є власна виробнича специфіка, і маємо не лише експортні культури, а й такі, що спрямовані тільки на внутрішній ринок. Це — зерно для виробництва крупи, насінники різних сільгоспкультур. У 2022 році площі ділянок гібридизації кукурудзи, соняшнику лишилися сталими та не змінювалися. Тому суттєвої зміни в структурі посівних площ нинішнього року практично не відбулося.

 

• ТОВ Агрофірма «Колос» спеціалізується на різних напрямах: рослинництво і тваринництво, виготовлення органічних добрив — чи працює виробництво власної продукції нинішнього року? Яка з цих сфер зазнала найбільше труднощів за ці чотири місяці війни?

— Найбільші труднощі для всіх аграріїв, для нашої держави та й для світового ринку — логістика реалізації продукції на зовнішніх ринках кукурудзи. Практично обвал цін на цю культуру на внутрішньому ринку нашої країни відбувся за відсутності логістики й можливості постачання в повних обсягах на зовнішній ринок. Також проблема з експортом озимої пшениці склалася через те, що значна частина вирощеної продукції, що планувалася для зовнішнього ринку, не змогла вчасно виїхати за межі України. Якщо говорити за якісь інші культури, наприклад соняшник, то за її експортом Україна лідирує на світовому ринку і це переважно ринки Північної Африки та Азії. Нині постачання соняшнику на ці ринки неможливе, і його внутрішня ціна також суттєво обвалилася.

Якщо загально порахувати в балансі виробництва експортної продукції, то втратили всі аграрії. У 2022 році загальна виручка коштів від валової продукції одного гектара зменшилася: як з переробки рослинницької сировини, так і для виробництва насіння.

 

• З початку повномасштабного вторгнення ворога на нашу землю які соціальні ініціативи реалізує ТОВ АФ «Колос»? Чи допомагаєте ЗСУ та ТРО?

— Я вважаю, що найголовніше те, над чим ми працюємо сьогодні, — можливість збереження нашого цілісного колективу ТОВ АФ «Колос», який свідомо працював у галузі повної переробки сировини, виготовлення харчових продуктів, що дало можливість піти на тісну співпрацю з місцевою територіальною громадою, із багатьма благодійними організаціями, які активно долучилися на забезпечення всіх на перших етапах. Коли деякі торговельні мережі припиняли свою роботу, ТОВ АФ «Колос» працювала на внутрішньому ринку забезпечення місцевих жителів харчовими продуктами й, зрозуміло, що активний рух вівся у напрямі забезпечення тих територій, що постраждали від російських загарбників. Нині триває ця співпраця з волонтерськими організаціями, благодійними фондами, які ми активно забезпечуємо нашою продукцією, яку спрямовують у ті регіони, до тих людей, де є дуже велика потреба.

DSC 5521 edited

 

• Чи допомагає держава аграріям і підприємствам під час війни? Як саме?

— Хочу сказати, що справді є такі чинні державні програми для сільського господарства країни. Ми в обсягах орендованих угідь отримали на посівну кампанію безвідсотковий кредит через державний Ощадбанк. Цим змогли скористатись багато підприємств, які активно працюють на ринку, що є суттєвою підтримкою, яка реально дала можливість на зруйнованих внутрішніх ринках паливних матеріалів і мінеральних добрив забезпечити технологічний процес і вчасно провести посівну кампанію і, відповідно, догляд за озимими, ярими культурами.

 

• Незабаром жнива… як ситуація з пальним? Чи відчуло і ваше підприємство його дефіцит і підвищення цін?

— Звісно, відчули серйозні проблеми з постачанням. Можливість придбати гуртові обсяги пального у нас була, але високі ціни не дозволили це зробити. Ось на момент нашого спілкування відбувається суттєве зниження цін на пальне (5 липня 2022 року). Сьогодні можна його придбати на рівні 54 гривень за один літр, тобто це вже суттєво нижче проти того, коли доводилося купувати за 60–65 гривень. Уже відбувається як повноцінне насичення пальним заправних станцій, так і господарських підприємств.

 

• Ваш погляд: з огляду на це чи сильно виросте восени ціна на хлібобулочні вироби, крупи, олію?

— Думаю, що в нас уже сформовано внутрішній ринок і суттєвого підвищення цін на харчі практично не може бути, бо коли обвалився ринок сировини, то ціни в нас практично не падали на цю продукцію. Тому, на мою думку як експерта та виробника, суттєвого підвищення цін практично не передбачається.

 

• Візиткою вашого підприємства є садівництво, тому виникає питання: чи скуштують українці цього року яблука від ТОВ АФ «Колос»?

— Так, цього року вдалося доглянути за садами. Нині активно збирають урожай черешні. Зрозуміло, що сприятливих цін на ринку немає через війну. Те, що ціна на черешню на гурті суттєво впала, то це справді так. Проте, я вважаю, що коли є можливості внутрішньої переробки, заготівлі на виробництво на зимовий період частини продукції, яку використовують для хлібобулочної та іншої харчової продукції, то якось виживемо. Щодо вітчизняного ринку яблук, то основні регіони, де вирощують фрукти, — це Закарпаття, Захід України, Вінниччина, Хмельниччина. Вони майже не постраждали.

У 2022 році є добрий урожай, тому надалі потрібно так формувати державну аграрну політику України, щоб фермери могли виходити на зовнішні ринки як із яблуками, так із продуктами їхньої переробки. Бо восени очікувати високої ціни на яблука за такої врожайності, що може бути цьогоріч та яка вже сформована, практично не доведеться. Імпонує те, що нині з’являються повідомлення, що уряд нашої країни готує гранти на відродження тепличного господарства і садівництва, враховуючи те, що основна територія перебуває під окупацією, де вирощували ранні овочі, фрукти. Уряд готує, відповідно, пропозиції на підтримання самого садівництва через насиченість і зайнятість людей. Це є основою наразі, бо ми бачимо, що люди втратили робочі місця, то, маючи розгалужену систему постачання садів, ягідників, практично буде можливість залучити людей у процес і можливість заробляти кошти й бути зайнятими у виробництві.

DSC 5525 edited

• Однією з важливих галузей ТОВ АФ «Колос» є виробництво добрив. Чи працюють нині мікробіологічна та агрохімічна лабораторії? Як склалася ситуація з їхніми продажами?

— Мікробіологічна та агрохімічна лабораторії господарства працюють. Коли на ринку відбувається суттєве збільшення цін на мінеральні добрива, вони вимагають увімкнення механізмів, що дозволять ефективно та раціонально використати мінеральну складову. Тому цього року актуальна тема мікробіологічних добрив, комплексних органо-мінеральних добрив, які будуть основою як живлення, так і збереження й відновлення родючості ґрунтів. Цей напрям бізнесу цікавий, споживачі цієї продукції та технології сьогодні активні на ринку через те, що нестійкі природно-кліматичні умови спонукають аграріїв шукати потрібні механізми ефективності збереження вологи, унеможливити непродуктивну втрату вологи, тому ми активно працюємо у цій галузі.

 

• Які можливості розвитку бачить ваша компанія сьогодні?

— Найголовніше, що сьогодні потрібно для України, для людей і для усього світу, Європи — стабільність бізнесу та Перемога над ворогом. Якщо хтось уважає, що перемога у війні може бути тільки там, на передовій, на першій лінії обороні, то він помиляється. Економічне зростання нашої країни, стабілізація її бізнесу, забезпечення наших ринків усім необхідним, можливість доступності до споживання всієї продукції, яку виробляють в Україні, що розвивається, незалежно від того чи то рибництво, чи то зернові культури, чи то хлібопекарська галузь, чи інша переробна сфера — це є загальна діяльність для добробуту та життя всіх наших громадян. Тому перспективою є розвиток внутрішнього ринку країни. Якомога більше потрібно стимулювати виробництво продукції на території нашої країни, лишати нормальну вартість, залучити до цього процесу максимальну кількість людей, і це буде найголовнішою складовою Великої Перемоги України, відродження і можливості бачити країну як лідера виробництва, лідера політичної складової, формування безпекових заходів, бо всі інституції безпеки зруйновано й держава стала великим випробувальним майданчиком двох світів. Україна мала великий відсоток на світовому ринку постачання продовольства, і всі це вже відчули — це і буде основою нашого розвитку, нашого геополітичного місця у світі, тому маємо великі перспективи.

 

Аліна Шевченко, студентка СумДУ

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.