Геннадій Юдін: «Українську горіхову галузь треба презентувати у світі як сформований промисловий бізнес»

Геннадій Юдін: «Українську горіхову галузь треба презентувати у світі як сформований промисловий бізнес»

/ Актуальна розмова / П'ятниця, 08 грудня 2023 16:14

Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль їх частка складає майже половину від  площі всіх новостворених садів країни, закладених з допомогою державної підтримки. Загалом в Україні на сьогодні промислових горіхових садів – 13,1 тис. га, основна частка з яких – це фундукові сади (біля 7,0 тис. га), волоського горіха (десь 6,0 тис. га) та  мигдалеві (0,1 тис. га). Оскільки динаміка промислового виробництва горіхів зростає, то закономірним етапом є вихід на світовий ринок. Але експортується поки що тільки сировина: горіх волоський у шкаралупі та без шкаралупи. Торік були перші спроби експортувати вітчизняний фундук. Щоб зайняти стабільне, пізнаване місце на світовому горіховому ринку треба презентувати горіхову галузь України як сформований промисловий бізнес, в структурі якого є промислові горіхові сади з якісними сортами та високотехнологічна переробка.

На цьому наголосив у інтерв’ю для Агробізнесу Сьогодні президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Геннадій Юдін.

За його словами, враховуючи світове зниження попиту на горіхи та знецінення їх вартості за останні три роки, в горіховій галузі треба робити наголос на організацію подальшої переробки вітчизняних волоських горіхів та фундука, виготовлення з них борошна, олії, пасти та інших харчових продуктів.

 

? Пане Геннадію, що відбувається зараз на горіховому ринку у світі, наскільки заповнена вже ця ніша?

– Протягом останнього десятиліття світове виробництво горіхів зростає. У період з 2013 по 2020 сезони виробництво зростало в середньому приблизно на 250 тис. тонн на рік, досягнувши свого рекордного рівня у 2020 році на рівні 5,4 млн метричних тонн. Але пандемія коронавірусу, яка охопила світ з 2020 року, практично зупинила щорічний ріст світової горіхової галузі. Перш за все за рахунок зниження попиту в основних регіонах споживання горіхів, якими є Європа (31% споживання), Азія (теж 31%) та Північна Америка (20%).

В даний час Європейські країни все ще не можуть відновити обсяги споживання горіхів, які були до 2020 року, тому що до коронавірусних обмежень наразі додаються економічні кризові коливання, пов’язані з війною в Україні. За зниженням попиту відразу посунулись вниз і ціни, бо горіхи ще, на жаль, не відноситься до продуктів основного споживчого кошику.

Перша п’ятірка горіхових культур у світовому виробництві виглядає таким чином: волоський горіх, мигдаль, кеш’ю, фісташки, фундук – обсяг вирощування та споживання цих видів горіхів становить 94% світового горіхового виробництва.

 

Світове виробництво горіхів

Udin 2 0

 

? Розкажіть про державну підтримку на закладку горіхових садів. Яку кількість грантів і на яку суму вже отримали українські садівники?

– Впродовж останніх 5-6 років в Україні динамічно розвивається горіхове садівництво, яке є сегментом садівничої галузі країни. Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль частка новостворених промислових горіхових садів складає майже половину від  площі всіх новостворених садів країни, закладених з допомогою державної підтримки. За період 2018-2023 рр. – закладено 14218 гектарів садів (станом на 01.12.23), з них – 5785 гектарів горіхових садів, або 41% від загальної площі всіх новостворених садів в країні, закладених з допомогою програм державної підтримки.

Udin 2

Державна підтримка садівничої галузі здійснюється за двома Програмами, затвердженими урядом. Про них далі розповім.

Достатньо добре відома садівникам постанова КМУ № 587 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» (зі змінами, в останній редакції від 09.02.2022р.), яка діяла в період 2018-2021років по наданню компенсацій, тимчасово, на період війни, не працює.

Наразі діє постанова Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», що надає державну підтримку садівникам по створюванню нових садівничих насаджень. В Бюджеті-2024 також планується підтримка садівництва в рамках чинної постанови №738.

З метою вдосконалення, до постанови КМУ № 738 кілька разів вносили зміни, виправлення. І більш ніж через рік її застосування на практиці можна впевнено говорити про те, що дана грантова Програма досить активно використовується садівниками при закладці нових садів.

 

Основні умови надання грантів та термін

Udin 3

Udin 4

Udin 5

 

Судіть самі, станом на 01.12.2023 оформлено 149 грантів на створення нових садів, загальна площа яких становить 2124 га на загальну суму грантової підтримки у розмірі 644,1млн грн, та ще 31 грант на створення теплиць. А разом з грантами на створення теплиць сума грантів дорівнює 817 млн грн.

Заздалегідь припускаю зауваження скептиків: «Та це поки що тільки на папері! А коли грантова допомога буде безпосередньо у садівників?»…

Відповідь на скептичне зауваження можливо отримати будь-якої хвилини, використовуючи новий публічний інструмент, який запроваджено у Мінагрополітиці – ДАШБОРД, який прозоро надає всі дані по оформленню та використанню грантів та знаходиться у вільному доступі за посиланням.

Тому скептицизм відразу зникає, коли ми бачимо, що 74% грантових коштів (604,6 млн грн) вже отримано садівниками та тепличниками.

 

? Які саме горіхи зараз вирощують в Україні, тобто види та сорти? В яких областях домінує промислове горіхівництво? На Вашу думку, вирощування яких саме горіхів у нас має найбільші перспективи?

– Всього на сьогодні в Україні промислових горіхових садів – 13,1 тис. гектарів. Основна частка з яких – близько 7,0 тис. га фундукові сади, близько 6,0 тис. га сади волоського горіху, близько 0,1 га мигдалеві. Найбільше промислових садів вирощується у Київській, Закарпатський, Черкаський областях. Найменше садів – це північні та східні області України: Рівненська, Чернігівська, Луганська, Донецька.

По різновидності сортової бази: для створення промислових фундукових садів більш використовуються сорти Італійської селекції – це в основному: Тонди різних найменувань, та класичні європейські сорті Барселонський, Каталонський. Ці сорти орієнтовані на інтенсивне вирощування згідно міжнародних технічних стандартів їх промислового використання, мають достатній досвід по вирощуванню, обслуговування та переробки в інших «горіхових» країнах.

Сорти фундука української селекції більш використовуються на невеликих присадибних ділянках, в дачному садівництві. Але наразі вивчаються можливості створення промислових садів з сортів української селекції, з нових сортів фундука, які були створені нашими селекціонерами.

Udin 7

В Україні є фахові селекціонери-фундуководи, які досліджують на своїх ділянках практично всю світову селекцію фундука, щорічно поповнюючи свою колекцію новими сортами. Ці колекції фундука є практично центрами їх первинного сортовипробування. Від правильного підбору сортів при створенні промислових садів залежить їх ефективність і рентабельність. Значна кількість різних сортів є в колекціях і досліджується Цибенком І., Пономаренком О., Рейнським Ю., Гелеватим О., Барибою К., Осипенком О., та іншими. В багатьох у колекціях є сорти американської селекції, частина з них вже є в Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

Для створення промислових горіхових садів використовуються сорти українсько-молдавської селекції. Дуже добрі показники врожайності на півдні України в горіховому саду ТОВ «ВОЛ-НАТ» (керівник Гук А.В., площа саду 95га) мають сорти французької селекції Лара та Фернор. Також в південній зоні України почали вирощувати американський сорт Чандлер.

 

__________________________

Проходять практичне випробування нові шпалерні технології вирощування фундука, які попередньо показують обнадійливі результати в порівнянні з класичними по врожайності і способу збору врожаю

__________________________

 

? Для того, щоб отримати гарний урожай, потрібно правильно посадити і доглядати за горіховим садом. Які технології вирощування зараз використовують виробники горіхів?

– Більшість промислових садів в Україні має інтенсивне спрямування з додатковим живленням і поливом. Частина горіхових садів орієнтована на органічні стандарти.

Сади фундука утримуються в штамбовій і кущовій формі, набуває поширення створення фундукових садів на підщепі ведмежого горіха. Сьогодні в Україні тільки два промислових горіхових сада фундука, щепленого на ведмежому горіху, де вирощуються дерева за системою «Органік стандарт». До того ж, обидва сади знаходяться в різних кліматичних умовах: ФГ «NUTS'N'GARDEN» (керівник Н.Смірнова, загальна площа саду 22 га,) вирощує свої щеплені фундукові саджанці на півдні Київської області, а фундуковий сад АФ «Світанок»  (керівник Колісник О.І., загальна площа саду 172 га, де 106 га горіх волоський, 66 га – фундук) – в північно-східній частині України, в Богодухівському районі Харківської області.

Udin 6Обидва промислові сади – це перш за все великі промислові горіхові лабораторії Української горіхової асоціації, в яких відпрацьовуються технологічні карти вирощування, оброблення та захисту саджанців фундуку, щеплених на ведмежому горіху, порівняння їх з промисловим вирощуванням фундуку на кореневласній основі, порівняльна економіка цих промислових насаджень.

Проходять практичне випробування нові шпалерні технології вирощування фундука, які попередньо показують обнадійливі результати в порівнянні з класичними по врожайності і способу збору врожаю.

Новий напрямок в українському горіхівництві – розвиток крупноплідних сортів фундука та горіху волоського. Ці горіхи дуже добре реалізуються в роздріб. Розвиток цього напрямку має гарні перспективу реалізації на святкових новорічних базарах в країнах ЄС.

Лідером в створенні таких сортів-велетнів є ізмаїльський селекціонер-дослідник Пономаренко О.К., який вже зареєстрував в Реєстрі сортів такі сорти, як «ІНТР» (горіх волоський), «Велетень Бесарабії» (фундук), готується до реєстрації ще один новий велетенський волоський горіх. Вже також зареєстрований крупноплідний фундук «Хустська бомба» (автор Стець М.). Незабаром ми побачимо результати кропіткої селекційної праці з крупноплідними фундуками фахового новатор-горішника Кучугурного С. з Черкащини. Активно в  створенні крупноплідних горіхів працює відомий горіховий фахівець Юкал І. з Вінниччини.

Всі Програми державної підтримки орієнтують створювати промислові сади перш за все з саджанців, які закуповуються в офіційних сертифікованих розсадниках, Держаний реєстр яких знаходиться у вільному доступі на сайті Мінагрополітики. В Україні достатньо фахових горіхових розсадників таких як, «Центр промислового горіхівництва та виноградарства» (Херсонська область), «Батьків сад» (Хмельницька область), «HAZELSTAR» (Черкаська область), «Золотий горішок» (Хмельницька область), «Єфрем» (Вінницька область), «Сади Черкащини» (Черкаська область) та інші.

Крім цього, саджанці фундука та горіху волоського закуповуються за кордоном. Але для імпорту цих саджанців в Україну та створення промислових насаджень вони повинні бути обов’язково внесені в Державний Реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

 

? Пане Геннадію, то які ж перспективи в українських виробників горіхів на світовому ринку?

– Дійсно, для зростаючої динаміки площ промислових горіхових садів наступним закономірним етапом є вихід на світовий горіховий ринок.

Сучасний стан глобального горіхового ринку характеризується зростанням вимог і потреб споживачів, мінливістю цін, посиленням конкурентних позицій інших горіхових країн, тимчасовим зниженням попиту на горіхи у зв’язку з коронавірусом та війною в Україні.

Наразі левова частка горіхів експортується до країн ЕС, до країн Азії та Південного Сходу експортується близько 13%, а до країн СНД – близько 17%. Щорічний експорт горіхів в товарній структурі зовнішньої торгівлі України по групі 08 дорівнює 25-30%, зокрема у минулому 2022 році було експортовано горіхів на суму 80,3 мільйонів доларів США.

Але експорт горіхів – це поки що тільки горіхова сировина: горіх волоський у шкаралупі (inshell, код 08231)  та горіх волоський без шкаралупи (shelled, код 08232). У минулому 2022 році відбулися перші спроби експорту вітчизняного фундука (inshell, код 08221).

Udin 8

Однак, щоб зайняти стабільне, пізнаване місце на світовому горіховому ринку треба презентувати на світовому рівні горіхову галузь як сформований промисловий бізнес, в структурі якого є промислові горіхові сади з якісними сортами, переробка в технічно оснащених переробних підприємствах.

 

? Як сьогодні про українські горіхи дізнаються у світі? Що робить Українська горіхова асоціація для популяризації наших виробників?

– Стартовою площиною для позиціонування, створення міжнародного іміджу є перш за все торгові виставки. Вже четвертий рік поспіль ВГО «Українська горіхова асоціація» співпрацює з проєктом «Сприяння виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектору на зовнішні ринки», що впроваджується Міжнародним торговим центром (International Trade Centre – ІТС) в Україні та спрямовану на покращення позиціонування та підвищення ефективності просування українського горіху на світових ринках.

Проект ITC в Україні проводить велику роботу та допомагає виробникам, переробникам овочів і фруктів, галузевим асоціаціям підвищити конкурентоспроможність, відкрити доступ до нових ринків.

Udin 9Участь делегацій Української горіхової асоціації з власними виставковими стендами на міжнародних продуктових виставках GULFOOD в Дубай (ОАЕ), ANUGA в Кельні (Німеччина), SIALPARIS-22 підтвердила реальну можливість експорту якісного сортового горіху та фундука, вирощеного в промислових садах України, за цінами вище, ніж складені середні ціни в Україні.

Наразі в жовтні з успіхом пройшла найбільша та найвпізнаваніша харчова виставка ANUGA-2023 (Келн, Німеччина).  4643 експонента з 98 країн світу представляли свої продукти харчування.

Горіхову Україну представляли фахові керівники високотехнологічних садів фундука компанії «ФІЛБЕРТ» (Одеська область) Максим Шейко та волоського горіху ТОВ «ВОЛ-НАТ» (м. Ізмаїл) Андрій Гук, досвідчений переробник та експортер компанія «АГРО-ТРЕЙД» (м. Лубни) Олександр Вайлунов та міжнародні фахівці ТОВ «УКРВОЛНАТ» (м. Хмельницький). В делегацію асоціації увійшли власник фундукового саду ТОВ «Горіх Полісся» (Житомирська обл.) Дмитро Дячук, керівник ТОВ «Софія-Натс» (Черкаська обл.) Юрій Фільченков, віце-президентка Горіхової асоціації Марія Самарська.

Основна мета потужних команд горіхових фахівців, які приймають участь у світових виставках – створення стійкого міжнародного іміджу для молодої горіхової галузі України.

Треба презентувати на світовому рівні українську горіхову галузь як сформований промисловий бізнес, який має інфраструктуру, яка має можливості забезпечувати системні експортні поставки якісного горіха – має свої промислові сади з сортовим волоським горіхом, фундуком, (а незабаром – з мигдалем), високотехнологічну переробку в технічно оснащених переробних підприємствах, потужних експортерів з достатнім досвідом. Треба показувати потенційним міжнародним партнерам переваги системного горіхового бізнесу та якість сортового горіху волоського, фундука, зібраного в промислових садах.

Крім потужних представницьких делегацій, для світової горіхової спільноти вже другий рік поспіль Горіхова асоціація друкує Горіховий каталог України – наразі це єдине профільне друковане видання за кордоном.

На 55 сторінках англомовного Каталогу показана наявність розвинутої промислової горіхової галузі України, яка може експортувати зібраний в промислових садах горіх, фундук, мигдаль, перероблений до необхідної якості на високотехнологічному обладнанні, сформований в експортні партії для самих вибагливих міжнародних покупців.

Крім друкованого видання, Горіховий каталог в цифровому, електронному варіанті з власними QR-кодами та адресами українських горіхових садів та підприємств постійно знаходиться на англомовній версії офіційного сайту Горіхової асоціації.

 

? Пане Геннадію, українські садівники вирощують якісні горіхи в промислових масштабах. А коли підійдемо впритул до побудови переробних потужностей?

– Враховуючі світове зниження попиту на горіхи та знецінення їх вартості за останні три роки (два позаминулих роки – «ковідні», минулий та поточний роки – війна в Україні), горіховій галузі робиться наголос на організацію подальшої переробки вітчизняних горіхів та фундука, виготовлення харчових продуктів з них: борошна, олії, пасти, тощо.

Наразі Горіхова асоціація готує розширену лінійку товарів горіхового експорту, до якої увійдуть, окрім традиційного експорту, ще й продукція горіхової переробки: масло, борошно, смаколики, тощо.

Є стародавня і мудра приказка – «Дорогу здолає той, хто йде». Приєднуйтесь до нас – ходімо разом! Ознайомитись з діяльністю Української горіхової асоціації зможете на офіційному сайті асоціації, або на каналі в Telegram. Операційна та поточна інформація постійно оновлюється у Facebook на моїй сторінці.

 

Розмовляла Тетяна Ковальчук

 16 липня 2024
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
16 липня 2024
 16 липня 2024
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
16 липня 2024
 15 липня 2024
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
15 липня 2024
 15 липня 2024
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
15 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.