Силос із цільних рослин злакових — альтернатива звичайному силосу

/ Сучасне тваринництво / Вівторок, 13 вересня 2016 11:00
Марія ЯРОШКО,ветеринарний лікар, магістр МВА
Одним із новітніх підходів у годівлі молочної худоби є використання силосу з цільних рослин злакових культур. Цей корм заготовлюється на різних стадіях дозрівання посівів, залежно від того, які саме цілі у годівлі цим видом корму хоче досягти господарство. Рослини зрізають, прив’ялюють, подрібнюють та закладають на консервування. В результаті господарство отримує гарний корм, який успішно вписується у раціон як загального стада, так і високопродуктивної молочної худоби і може ефективно вводитися вже набагато раніше свіжого кукурудзяного силосу нового сезону, перекриваючи таким чином проміжок у кормовому конвеєрі.

 

Корми — основа молочного виробництва
Коли приймають рішення щодо заготівлі якісного корму для молочної худоби, на перший план виходить економічність молочного виробництва. Вона забезпечується завдяки тривалому використанню високопродуктивних тварин, покращенню їхньої відтворної функції, збереженню здоров’я, а також отриманню високої молочної продуктивності. Відповідно, забезпечити виконання цих передумов можуть лише грубі корми, які відповідають певним вимогам. Зокрема, мова іде про добре структуровані та смачні корми, які в достатній кількості будуть поїдатися тваринами; корми з високим вмістом добре перетравних поживних речовин, а саме протеїну та енергії, які не тільки у великих обсягах містяться у кормі, а й ефективно використовуються тваринами після згодовування; безпечні та стабільні корми, які зберігають свою якість протягом усього часу зберігання та згодовування та не становлять небезпеку для здоров’я тварин.
 
Розробляючи та вдосконалюючи стратегію годівлі молочного поголів’я, слід дивитися ширше, ніж просто на потреби тварин у поживних речовинах. В сучасних кліматичних умовах господарства часто стикаються з суворими погодними впливами, які становлять вагомі виклики як для агрономії, так і для тваринництва. Вирощувати традиційні культури під час надто посушливих, спекотних або вологих періодів стає важко. В той самий час тварини все більше страждають від додаткового стресу протягом їхнього найбільш активного продуктивного періоду. Це ставить під загрозу можливість досягнення найвищої продуктивності та ефективного ведення господарювання без відповідних адаптаційних змін.
 
Адаптаційний захід
Одним із таких адаптаційних заходів у молочному тваринництві може бути введення силосу з цільних рослин злакових культур як альтернативи для часткової заміни традиційного кукурудзяного силосу. Враховуючи те, що озимі злакові зазвичай мають достатньо вологи для успішного розвитку, використовуючи запас вологи з зимово-весняних опадів, проблеми з їхньою урожайністю зустрічаються порівняно рідко. Таким чином, вже в регіонах, де вирощування кукурудзи є ризикованим через посушливі періоди, може бути цікаво розглянуті ці види альтернативного грубого корму.
 
В той же час, якщо з зернових використовується тільки один ранній укіс, це дає достатньо часу для подальшого вирощування на тому ж самому полі і кукурудзи, що забезпечує відповідний кормовий конвеєр із високою ефективністю використання площі. Посіви можуть бути використані і на другий-третій укіс, залежно від того, які саме цілі ставить перед собою господарство, і чи взагалі воно зацікавлене у вирощуванні на тому ж самому полі іншої культури. Тут доцільно зазначити, що використання сумішей злаково-бобових трав, наприклад, суміші з люцерною, для лише одного укосу навряд чи виправдає себе, тож планувати використання поля і відповідний посів слід заздалегідь.
 
Переваги молодих рослин у годівлі
Підходити до вибору стратегії використання корму на різних стадіях вегетації слід зважено. Необхідно пам’ятати, що найбільш цінними є молоді рослини злакових, у яких іще на стадії кущення-стеблування міститься велика кількість протеїну та цукру. Однак у цих рослинах практично не має крохмалю, що значно відрізняє їхню поживність від кукурудзяного корму та зумовлює інші підходи до силосування та згодовування.
 
Часто наважитися на збирання рослин на ранніх стадіях важко. Ця складність пов’язана із хибним підходом до годівлі, орієнтованим лише на отримання високої загальної урожайності від зібраних рослин. Дійсно, на ранніх стадіях збирання злакових рослини іще не повною мірою використовують свій потенціал росту, і певна частина фактичної урожайності недоотримується. Однак слід пам’ятати: те, що недоотримується, не має для годівлі жодного значення, навіть навпаки, більше шкодить.
 
Так, найбільша перевага молодих рослин полягає у високому вмісті в них легко перетравної клітковини. Саме така клітковина забезпечує ефективну роботу рубця, збереження мікробної популяції у ньому та синтез мікробного протеїну. Для високопродуктивних корів необхідно намагатися досягти якомога коротшого часу перебігу корму у рубці з його швидким використанням та евакуацією. Відповідно, це забезпечить коровам гарний апетит та швидке надходження нової партії поживних речовин. Нашою метою має бути перебування корму у рубці не більше 24 годин. Однак саме на час перебування у рубці впливає частка легко- та важкоперетравної клітковини. Чим старші рослини, тим більше в них важко перетравної клітковини, зокрема, лігнінових компонентів, які не тільки довше, ніж потрібно, затримуються у рубці, але й користі від них практично немає. З часом дозрівання рослин їхня клітинна стінка змінюється, поживні речовини стають менш доступними, і в найгіршому випадку на стільки міцно фіксуються лігніновими волокнами, що проходять через шлунково-кишковий тракт корови практично незмінними. Таким чином, ніби і раціон згодовується достатньо поживний, але використати ці поживні речовини тварини не можуть, як і не можуть залучити їх до виробництва молока. Таким чином, чим молодші рослини, тим краща їхня перетравність і тим більше отримуватимуть тварини поживних речовин з корму. Слід також підкреслити, що правильно обраний час для збирання врожаю відіграє набагато важливішу роль в отриманні високої перетравності корму, ніж надання переваги тому чи іншому сорту або гібриду.
 
Збирати треба вчасно
Важливо не пропустити найбільш оптимальну стадію розвитку посівів. Для цього, особливо в спекотну погоду, коли дозрівання рослин відбувається швидше, дивитися за посівами необхідно майже щодня. Зорієнтуватися можна по розвитку колоску — на час збирання рослин на силос колосок має бути прихованим у стеблі — тоді від рослин можна отримати найбільше енергії та протеїну.
 
Не можна орієнтуватися лише на вміст сухої речовини. Зібрана сировина з цільних рослин злакових практично завжди потребує підсушування, бо містить зазвичай лише 15–20% сухої речовини. Відтак, прив’ялювання — це один з обов’язкових кроків під час підготовки корму. При цьому прив’ялювати корм доцільно до досягнення ним вмісту сухої речовини на рівні 30%. Хоча, на відміну від люцерни, при підсушуванні на полі для рослин злакових немає небезпеки втрати найбільш цінного листя, необхідно також намагатися підсушувати рослини якомога швидше, для чого слід використовувати деякі технічні прийоми. Перший із них — це висота стерні при скошуванні. Так, з одного боку, для попередження надмірного засмічення сировини ґрунтом, а з іншого — для отримання найбільш цінних частин рослин не слід нехтувати зрізанням на висоту близько 8–10 см. Це надасть іще один, побічний, позитивний ефект — при прив’ялюванні розкиданого корму на такій високій стерні відбувається додаткове його провітрювання знизу, оскільки повітря легше може зайти під корм. Бажано, щоб час прив’ялювання не перевищував 48 годин.
 
Необхідно забезпечити якомога оптимальніші умови для прив’ялювання одразу ж після скошування. Це пов’язано з фізіологічними особливостями рослин, а саме тим, що випаровування вологи відбувається найбільш активно через пори, розташовані на нижній поверхні листа, які після скошування залишаються відкритими лише протягом кількох годин. Так, через ці пори за годину з тонни субстрату може випаровуватися до 100 л води, в той час, як після їхнього закриття — лише 20 л. Для пришвидшення висушування також доцільно використовувати плющення рослин, порушуючи таким чином поверхневий восковий шар на листі, який перешкоджає випаровуванню вологи. Відтак, час прив’ялювання скорочується і покращується якість корму. Не можна забувати, що одразу ж після зрізання рослини в ній починається процес розкладання та втрат поживних речовин, до того ж, на такій сировині активно розмножуються шкідливі мікроорганізми, які не лише споживають поживні речовини, а й ускладнюють подальший процес ферментації. Тож чим швидше корм буде підсушений і закладений на зберігання, тим кращої якості силос у результаті можна отримати.
 
Переваги силосу з цільних рослин
Серед додаткових переваг силосу з цільних рослин зернових слід зазначити високий вміст цукру, який, з одного боку, сприяє кращому поїданню корму, а з іншого, забезпечує ефективне та швидке силосування. Не слід забувати також про те, що цукор найшвидше використовується бактеріями в рубці для синтезу протеїну. Окрім цього, завдяки високому вмісту легко перетравної клітковини такий силос знижує вплив теплового стресу на високопродуктивних тварин. Якщо коротко пояснити механізм цієї дії, то завдяки швидкому проходженню рубця мікроорганізми в процесі перетворення такого корму виробляють менше теплової енергії, завдяки чому тварини краще поїдають корм, швидше отримують нові порції поживних речовин та менше перегріваються. Достатній вміст структурованих компонентів у такому силосі також сприяє доброму слиноутворенню, активному пережовуванню корму та кращому проходженню жуйки, що також покращує доступність поживних речовин. Окрім цього, в молодих рослинах злакових міститься багато каротину, який відіграє важливу роль у забезпеченні репродуктивної функції, зокрема, бере участь у синтезі прогестерону. Часто стада, які недоотримають в раціоні каротину, страждають на погану запліднюваність, цисти яєчників та, як наслідок, подовження сервіс-періоду.
 
Закладання силосу
Для збереження високої якості корму велике значення має правильний менеджмент закладання корму. Дуже важливо утрамбовувати шари товщиною не більше 15 см, інакше все, що знаходиться нижче, достатньо не ущільниться, а зайвий час трамбування не тільки не виправдає себе, а й пошкодить корм на поверхні через надмірне «зажовування». Важливо, щоб на ямі працювало якомога більше тракторів одночасно. При цьому слід пам’ятати, що гусеничні трактори для ущільнення не підходять, бо не можуть з достатньо високою силою тиснути на поверхню. З цією ж метою доцільно перевіряти тиск у шинах колісних тракторів, та доводити його до максимуму перед використанням на ямі. Якщо орієнтуватися по часу, то необхідно закривати корм на стільки швидко, на скільки це можливо. Якщо ж корму багато, то орієнтиром може слугувати не менше 1-го метру висоти траншеї за один день.
 
Закриваючи корм плівкою, не слід її фіксувати одразу. Річ у тім, що в кормі вже протягом кількох годин після закривання починатимуть утворюватися гази, які підійматимуть на плівку й утворюватимуть пухирі. Вже через кілька днів це пройде, тож плівку доцільно підтягати потроху протягом тижня після закриття і тільки потім повністю фіксувати, в тому числі укладати вантажі по всій поверхні. Використовуючи мішечки для фіксації по краях, їх необхідно наповнювати гравієм, а не піском, що може розтектися після дощу, і не цементом, який практично унеможливить мобільність мішечку і прийняття ним необхідної форми. Для недопущення піддування плівки і погіршення герметичності передні та бокові тонкі схили корму доцільно відрізати і якісно фіксувати корм по периметру. На відміну від кукурудзяного силосу, в якому якість корму з часом зберігання покращується завдяки дозріванню крохмалю, силосу з молодих цільних рослин зернових, через відсутність крохмалю, цього не потрібно, тож корм можна успішно згодовувати вже через 5–7 днів після закладання.
 
Силос допоможе покращити
поживність раціону
Вводячи такий корм до раціону, зважено можна отримати позитивний ефект без зниження продуктивності та погіршення якості молока. В той же час, слід розуміти, що розрахунок заміни більш дорогих компонентів раціону не можна вести тільки по вмісту сухої речовини. Якщо намагатися замінити такі дорогі компоненти, як соя чи соняшник за рахунок силосу, розраховуючи лише загальний вміст сухої речовини в раціоні, худоба недоотримає значну кількість інших поживних речовин, які надають такі корми. Відповідно, продуктивність впаде і створиться враження, ніби силос поганий. Насправді, силос із молодих цільних рослин злакових надає набагато більше інших переваг, ніж проста економія, яка також можлива, якщо підходити до перерахунку раціону комплексно. Так, залучення у раціон нового компоненту — силосу з цільних рослин злакових — допомагає покращити поживність раціону, зокрема, з енергії, цукру та білку, надає у розпорядження тваринам високо перетравну клітковину та допомагає краще подолати спекотні стресові періоди.

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.