Рекорд - не показник. Рахуйте гроші за сівозміну

/ Актуальні статті / Понеділок, 12 травня 2014 14:16
Ірина САДОВА, спеціально для "АС"
Про соняшниковий рекорд елітно-насінницького господарства «Оазис», що у Первомайському районі на Миколаївщині, ми писали минулої осені. «Не роздуваймо щоки! - ще тоді говорив головний агроном господарства Олександр Приходько. - Сам по собі рекорд ні про що не свідчить. 

alt

 
 
Це не показник успіху. Оцінювати роботу треба за результатами принаймні 6 років, тобто за підсумками ротації сівозміни. Готовий усім це рішуче доводити». Ми насмілилися трохи відволікти фахівців «Оазису» в гарячі дні нинішньої посівної і таки розпитати про усі складові їх стабільної результативності.
 
 
Гарантія - чітке дотримання сівозміни
Дарма, що більшість господарств навколо рахують свої статки з огляду на соняшник і кукурудзу. Позиція «Оазису» у виборі культур категорична: розташовані у зоні озимого клину, тому більша половина уваги зосереджена на озимій пшениці. Решту культур розглядають попередниками для пшениці. «Вони усі на неї працювати повинні», - уточнює головний агроном. Класична система сівозміни, чітка черговість із присутністю бобових, впевнені, оце і є найперша гарантія стабільної врожайності, ефективної боротьби зі шкідниками і контролю забур’яненості. На своїх площах у 5,5 тис. га, крім майже 2 тис. га пшениці, цього сезону мають озимий та ярий ячмінь, ріпак, кукурудзу, соняшник, сорго, горох, сою і люцерну.
 
altНевже немає спокуси трохи легшим шляхом підзаробити? - намагаємося трохи спровокувати «оазівців». Зізнаються: на початку ще сперечалися, але після кількох провалів пристали на категоричність агронома. І тепер на віддачу кожної культури не нарікають. Усі дають пристойний фон. Найнижчу рентабельність показує горох, але якщо врахувати, що це попередник, то навіть його вихід у нуль - уже добре. За 6 років сівозміна компенсує. «Ставка виключно на так звані популярні культури все одно не дає у підсумку таких грошей, як у нас, - посміхається агроном».
 
У сусідів ростуть площі, а в «Оазисі» - урожайність
«Вони справді не схожі на інших, - говорить про «Оазис» менеджер з роботи з ключовими клієнтами компанії «Сингента» Ігор Бойко. - Для них основна культура - не соняшник, як в усіх в окрузі. Економіку робить пшениця і кукурудза. Навколо збільшуються площі соняшнику, а «Оазис» позиціонує його просто як одну із культур у сівозміні. Але саме у їхнього соняшнику стабільно росте урожайність.
 
alt«Сингента» працює із господарством уже 11 років, тому може оцінити його динаміку. Коли починали, соняшник тут не дотягував і до 3 т урожайності - тепер впевнено перестрибнув 4. Кукурудза давала по 6–7 т - нині виходить за 10. Це лише цифри, але головне - у системі, якої тут чітко дотримуються, - не сумнівається із висновком експерт «Сингенти». - Вони усе роблять у гармонії з природою і комплексно. Чітко визначили і дотримуються єдиної методології. А вона передбачає свою агротехніку, систему обробітку ґрунту, добір гібридів, добрив. І кожен елемент на диво відточений. Порядок.
 
Керівника агрогосподарства Василя Колісниченка за цей самий ПОРЯДОК, або орднунг німецькою, тут жартома називають «німцем». Про це ми почули, зокрема, і на тракторному стані, де в тому ж таки порядку виїжджають у поле або чекають на свою чергу трактори, комбайни й агрегати, якнайточніше спеціально підібрані під конкретні умови господарства. Прихильності до якогось одного виробника чи марки не мають - просто функціонально добирають найкраще.
 
За тим самим принципом працюють і з найкращими постачальниками насіння та засобів захисту рослин, компаніями-лідерами, де є науковий підхід. Ніколи не опускалися до використання генериків, вважаючи це кроком у нікуди.
 
Соняшникова схема лідерів
Просимо поділитися впорядкованою схемою, яка виводить «Оазис» на стабільний ріст урожайності соняшнику. Його у структурі господарства на сьогодні 20 %.
 
altАгроном Олександр Приходько знову ж таки основним стабілізуючим чинником називає класичну сівозміну. У рекордному минулому році (тоді соняшник дав до 47 ц/га) попередником була кукурудза. З осені після збирання однозначно вносять 120 л КАСу для мінералізації пожнивних решток. Проводять одне-два дискування, оранку на 30 см. Бажано - осіннє вирівнювання. Нинішнього сезону це зробити не вдалося, а от перед рекордним врожаєм все складалося чітко.
 
Гібриди завжди беруть виключно у перевірених лідерів - надто велика ціна ризику. Але й серед них обирають експериментально: постійно засівають демо-ділянки, хоч і невеликі, але з багатьма зразками. Мають сусіда-однодумця, експериментують разом.
 
«Зараз зупинилися на гібридах НК Армоні та НК Конді компанії «Сингенти», - розповідає агроном і пояснює свій вибір чітко розрахованими строками дозрівання. Вже зараз сіють, маючи на увазі й картину наступного сезону 2015 року. Так поля, заплановані згодом під озимину, отримали більш ранньостиглі гібриди.
 
altЩе торік на складних полях, ухилах, там, де менше гумусу, виручала стабільна Опера ПР (НК Армоні не міг реалізувати увесь свій потенціал). Але, кажуть, наука не стоїть на місці, і за термінами дозрівання «молодші» НК Армоні і НК Конді з доброю енергією росту тепер у плани господарства вписуються краще. Задумуються і над високоолійними гібридами, поки що налаштовуючи їх технологію на експериментальних ділянках.
 
А ось такий елемент агротехніки, як швидкість посіву запущено вже сьогодні. За процесом наглядає керівник групи польових досліджень компанії «Сингента» Андрій Прокопенко: «В «Оазисі» ми працюємо над можливістю посіву на більших швидкостях. Технологічна підготовка насіння дозволяє керувати швидкістю посіву. Господарство наперед придбало відповідну техніку, фахівці були готові, а от необхідного насіння досі не мали. Науковці «Сингенти» швидко спрацювали на цю актуальну вимогу фермерів. Нове впровадження дозволить посіятися у короткі оптимальні терміни, а значить знизить навантаження на людей і техніку при збереженні потенціалу урожайності. Як максимум, сподіваємось додати ще по кілька центнерів на гектар. Удосконалення такої здатності насіння особливо знадобиться господарствам із великими площами посівів. Адже їм доводиться сіяти або дуже рано, або трохи пізніше».
 
Попередні дослідження обійшлися господарству безкоштовно. На площу експерименту отримали насіння, дооброблене на заводах «Сингенти». Мінімум 5 разів за вегетаційний період ділянки обстежують фахівці компанії. Зрештою, господарство без ризиків отримує унікальний досвід і можливість одразу впроваджувати нову технологію на промислових площах.
 
altПродовжуючи розповідати про схему роботи із соняшником, головний агроном «Оазису» принагідно зауважує на особливостях застосування ефективного гербіциду компанії «Сингента» - Примекстра TZ Голд. У холодні роки, як показав досвід, на їх землях вказану норму у 4,5 л варто трохи знижувати, скажімо, до 4,3 л.
 
Контролювати сходи доводиться активно, адже шкідників надзвичайно багато. Також господарство на різних фазах проводить фунгіцидні обробки в комплексі з мікродобривами, застосовуючи препарати провідних фірм-лідерів. У тому числі вже третій рік відточується робота комбінованого фунгіциду з широким спектром дії із системними властивостями Амістар Екстра компанії «Сингента».
 
«Є різні думки, коли саме ефективніше його застосовувати, - визнає Олександр Приходько. - Зараз добре спрацювало у нас внесення на 10 листках. Обприскувач маємо відповідної висоти, під нього підлаштовуємось. Хоча, можливо, варто відтягнути обробку під цвітіння. Але це вже залежно від року, погоди. Амістар Екстра застосовуємо з мікродобривами - немає обмежень. А от із фосфорорганічними інсектицидами не вносимо, дослухаємося до рекомендацій фірми, щоб не мати зайвих проблем».
 
Чому в «Оазисі» ризиків менше і криза не страшна
1. Газу не було і … не треба?
Землі «Оазису» розташовані неподалік від Первомайська в селі Іванівка, де ніколи не було газу. Поїздили ми селом і зрозуміли: мабуть, він там й непотрібен. «Паливо» для двох очисних комплексів, сушарок, заводу з виробництва пелет вирощують на своїх же полях - нині стоїть затюковане у величезних скиртах соломи. Крім того, в ощадливих господарів із користю спалюються й інші відходи - качани кукурудзи, соняшникова луска - сміття не залежується, працює. Не поскупилися на придбання англійської машини для підрізання дерев. Планують робити тирсу зі щепи. Ще один агрегат подрібнює деревину, переробляючи навіть стовбури до 30 см у діаметрі. Усе це не просто на обігрів працює. Завдяки такій техніці чистяться лісосмуги, які повиходили зі своїх меж. Тепер і дороги будуть світліші, і межі паїв, які стихійно вкоротила парость, повернуться на свої місця, карти розпаювання впорядкуються. Є тут і соціальна функція: поза польовим сезоном людям забезпечена робота.
 
altПробуємо засумніватися, чи економічно вигідний «солом’яний» бізнес і чи не загниють просто неба ці велетенські піраміди? Керуючий господарством Василь Блажкевич тільки поблажливо посміхається: «Собівартість закладеної у скирти соломи - 130 грн, а ми продавали на корм, підстилки, компост (наприклад, для вирощування грибів беруть) по 500–600 грн. Клієнти на усі ці «піраміди» вже зараз є, днями готові приїхати і забрати. Сушильний комплекс теж працює на власній соломі. Якщо порахувати витрати на 1 тонно-відсоток сушки, то порівняно з газом маємо співвідношення 1:10, із дизпаливом - 1:16. Для прикладу: за день можемо просушити 6 т ріпаку, спалюючи 6 т соломи, тобто 780 грн витрат на енергоносії. На дизпаливо пішло б до 10 тис. грн. То вигідна чи невигідна арифметика?»
 
2. Свіжа копійка пахне травами і насінням
Василь Геннадійович підходить до гори трав’яних гранул із люцерни, черпає духмяне місиво і задоволено вдихає запах трав. Завтра ці ласощі підуть на корм тваринам клієнтів і заодно додадуть ще зайву копійчину в казну господарства. Технолог  Павло Ступкін бачить два прогресивних напрями розвитку тутешнього заводу з виробництва пелет і гранул. «Вітамінно-кормова добавка з люцерни - це ж і каротин, і протеїн у повному обсязі. Будемо робити стандартні гранули першого класу за ціною 2700 грн, за більших обсягів ще й дешевше. А завдяки паливним гранулам розвиватимемо інноваційні технології. Це ж новий прогресивний вид енергії. У Польщі вже три ТЕЦ у такому режимі працюють. От і ми майбутнє наближаємо».
 
Якось у сезон роздратували власників сусіднього елеватора. Той набагато потужніший, а сушарки «Оазису» пересушили зерна вдвічі більше. Ну, видно, змогли клієнтів чимось переконати. Чекають на них і нинішнього року. Так само, як і знов у міжсезоння пропонуватимуть сусідам, партнерам послуги свого сепаратора, відкалібрують насіння за вагою та об’ємом, розділять на фракції. Знову ж таки: і господарству заробіток, і людям робота.
 
alt3. І ставок, і дитсадок за мільйон
Не дивно, що працювати у таке господарство з’їжджаються люди не тільки з навколишніх сіл, а й з міста. І більшість з них - молоді фахівці. У вересні, після 12 років запустіння, у селі нарешті відкрили реконструйований, наче з картинки, сучасний дитячий садочок, який приймає до 20 діток і дає роботу 10 співробітникам. Господарство «Оазис» профінансувало це дитяче диво мільйоном гривень. Оснастило, до речі, котлом для опалення тими ж паливними гранулами власного виробництва. Тепер мешканці за прикладом дитсадка і собі замовляють подібне опалення.
 
Дешево придбати односельцям свіжу рибку, свинину чи баранину - теж не проблема. Годують для власних потреб поросят і тримають овець. Взяли в оренду два невеличких ставки - крім риби до столу, ще й мають тепер місце для риболовлі, спеціальні квитки видають бонусом своїм пайовикам.
 
Оригінальним методом в «Оазисі» побороли крадіжки. Скажімо, поцупив механізатор кілька літрів солярки, йому дають папірець в руки і пиши: Я, такий-то, взяв дизпаливо, але повертаю суму вп’ятеро більшу. Різницю передаю на потреби дитячого садочка (або пенсіонерів, то вже що актуальніше). Дуже ефективно виходило. Тепер, правда, майже немає потреби у таких санкціях, бо є GPS, відеокамери. Але уроки дисципліни в пам’яті заклалися.
 
alt4. Бонусні програми від міжнародних компаній
У господарстві визнають, що вкладення на гектар площі суттєво зросли. Але захищаються від здороження не примітивною економією, а, скажімо, тим, що планово користуються бонусними програмами крупних міжнародних компаній. До прикладу: господарство входить у систему індивідуальної роботи з партнерами від компанії «Сингента». Подібних клієнтів у «Сингенти» в Україні всього до 20. За такою програмою здешевлюються не окремі препарати, а комплекс послуг. Наприклад, господарство отримує соняшник певних гібридів і застосовує гербіцид Примекстра TZ Голд. Якщо насіння протруєне препаратом Круїзер - ще додається знижка. У результаті господарство страхується від проблем, пов’язаних із ростом вартості. Бонуси надаються не від дистриб’ютора, а власне від компанії.
 
«Є програми, за якими одразу видно хорошого аграрія, - говорить менеджер «Сингенти» Ігор Бойко. - Не калькуляторника, котрий економить 3 копійки, на виході втрачаючи 100 гривень, а справді фахівця, який усвідомлює, що робить. Такі далекоглядні господарі проявляються, коли пропонуємо своєрідний бартер. Тоді частину передоплати господарство сплачує дистриб’ютору, а потім відбувається розрахунок вирощеною продукцією за фіксованою максимальною ціною у сезоні у валютному еквіваленті. Таким чином, господарство захищається від падіння ціни нижче певного рівня на суму вартості засобів захисту рослин і насіння. У результаті у компанії є бізнес, а в господарства - результат».
 
Стратегія лідера
Керівник «Оазиса» Василь Колісниченко говорить, що в голові у його агронома - карти полів господарства на 10 років вперед. «А інакше просто неможливо, - підтверджує сам головний агроном. - Кожен крок робиться з огляду хоча би на наступні 3–4 роки, а найкраще на період всієї сівозміни. Щоб не помилитися із препаратами та передбачити можливу післядію на наступну культуру. Одна справа знищити бур’яни у пшениці за копійки, інша - у соняшнику чи кукурудзі, де потрібні вже сотні. Ефективно почистили у попереднику - маєте планову економію. Справжній результат можна побачити тільки в комплексі і за підсумками років, а не одного сезону».
 
Спеціалісти «Сингенти», знайомі з «Оазисом» ось уже понад 10 років, кажуть, що тут зробили те, до чого більшість аграріїв ще будуть іти років 20. Грамотно прорахували економію, можливі ризики і ведуть господарство з точки зору стратегії лідера. Якщо пересічний господарник хоче менше витратити і більше отримати, то справжній лідер витрачає стільки, скільки треба, а отримує вдвічі більше.

Коментарі
 
altІгор БОЙКОменеджер з роботи з ключовими клієнтами Південного регіону компанії «Сингента»
- Упродовж останніх 10 років ми разом в «Оазисі» спостерігали класичну ситуацію з підбору гібридів та препаратів. Господарство починало із простих старих гібридів, таких як Опера ПРСавінка, коли вони були основними. Компанія інтенсивно нарощувала склад і кількість гібридів, так само інтенсивно розвивалося і господарство. Перейшли на НК Бріо і НК Камен. НК Бріо упродовж 5–6 років був вершиною, тепер ці лаври перейшли до НК Конді і НК Армоні. Вони дали урожайність понад 46 ц/га. Але і ці продукти мали проблему - потребували фунгіцидного захисту. З огляду на генетику розуміємо, що рослина витрачає багато сил на продуктивність і відповідно слабшає, стає уразливішою у фітосанітарному плані. Тому мусили запропонувати відповідний перевірений фунгіцид. АмістарЕкстра нормою в 1 л зняв комплекс проблем із захворюваннями соняшнику - починаючи із таких простих як фомоз і до фомопсису, хвороб кошика, сірої та білої гнилі. У цій зоні при дозріванні культури, у вересні-жовтні, дуже часто в умовах підвищеної вологості підвищується небезпека захворювань кошика. АмістарЕкстра позбавляє цієї проблеми, дозволяє отримувати більше 4 ц/га, окупає всі витрати і додає прибутку.
 
Агрофон у господарстві достатньо високий, тому рослини мають високу генетичну потенціальну урожайність, реалізують її за рахунок доброї підготовки, раціонального внесення добрив. А зберігає цю потенційну врожайність фунгіцид. У середні роки ця зона може давати більше 4–5 ц/га урожайності (Цей же фунгіцид застосовується і на озимій пшениці. У сухий рік ефект захисту від хвороб колосу і листя показує дуже високий).
 
Вносити препарат радимо по фазі кошика, тоді очікується максимальний захист. Загалом внесення розділяється на 2 етапи: перший - на 6–8 листках, другий - у фазі кошика. Друге внесення дає можливість максимально зберегти листовий апарат у період наливу насіння. Тому вага одного кошика збільшується відсотків на 10. Препарат поєднується з інсектицидами проти листогризучих шкідників. Він абсолютно сумісний з інсектицидною групою.

altАндрій ПРОКОПЕНКОкерівник групи польових досліджень компанії «Сингента»
- Ще з 2004 року практикуємо в цьому регіоні дрібноділянкову дослідну систему соняшнику, щоб допомогти адаптуватися новим гібридам, відпрацювати засоби захисту, найефективніші технології. За цей час добре вивчили господарства регіону. Зрозуміло, завжди найцікавіше працювати із флагманами. З тими, хто намагається розвиватися, є справжніми інноваторами. Зазвичай такі господарі, отримавши на дослідних ділянках корисний результат, тут же хапаються за нього і впроваджують на комерційних площах. Поруч із ними і ми мислимо як фермери, а не просто продаємо свої продукти. Чуємо їх запити, потреби і, реагуючи на них, дістаємо зі свого портфеля готові рішення. Як правило, таке рішення далі розповсюджується за системою наслідування. Бо успіх притягує. Сусіди лідерів переймають досвід і теж стають успішними.
 
Маємо портфоліо, яке забезпечить розв’язання будь-якої проблеми. Навіть траплялося, що реєстрували продукти спеціально під проблему. Наприклад, тут у Миколаївській області раніше не застосовувався препарат ПримекстраTZ Голд на томатах. Ми дали його спробувати на 100 кв. м у господарствах області. Спостерігали разом з агрономами, радилися. На посіві томатів отримали негатив, а от на розсаді все спрацювало чудово. Відтоді господарство замовляє ПримекстраTZ Голд на половину своїх площ, і перейшло з висівання до вирощування томатів на розсаді. Тобто застосування лише одного препарату призвело до зміни всієї технології.
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024
 23 травня 2024
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.