Профіт на садівництві

Профіт на садівництві

/ Ідеї & тренди / Четвер, 23 вересня 2021 13:57

З відкриттям ринку землі в багатьох виникає запитання: що ж із цією землею робити, аби заробити гроші. Звичайно, можна як і сусіди, засіяти поле кукурудзою чи соняшником. Ця ідея має право на існування. Проте чому б не зробити інше — закласти сад. Адже садівництво, як і раніше, має вищу рентабельність проти вирощування польових культур. Проте тут є кілька нюансі, що треба взяти до уваги.

Сад — це багаторічне насадження. Якщо на самому початку припуститися помилок, важко їх буде виправити надалі. Можна довго розповсюджуватися на тему можливостей плодоовочевої галузі України, але всі розуміють, що потенціал тут невичерпний.

 

Визначаємось із територією

Роботи щодо створення саду слід починати з огляду ділянки, яка йтиме під це. Це найважливіший етап планування саду. Помилки можуть знизити прибутковість на довгі роки та перешкоджати догляду за насадженнями. Тому слід ретельно проаналізувати умови господарства. Крім того, знання клімату окремих регіонів дозволяють реалізувати найважливіші вказівки в плануванні саду. Чи варто садити фруктовий сад на цій території чи ні, насамперед визначається наявністю морозних басейнів. Найчастіше лагуна є в долинах і низинних районах, з яких важко вийти холодному повітрю. Це явище негативно впливає на розвиток і плодоношення дерев.

Експозиція, тобто нахил місцевості в бік однієї сторони світу, також важлива. Раніше вважалося, що південна експозиція найкраща, бо найтепліша. Однак сьогодні північна експозиція вважається найвигіднішою для плодових дерев. Плодові дерева та кущі, що ростуть на північних схилах, відновлюють свою вегетацію навесні, що змушує їх пізніше цвісти. Унаслідок цього квіти менше пошкоджуються під час весняних заморозків. Своєю чергою, західна та східна експозиції піддаються сильному морозному вітру. Якщо під час планування саду нам доводиться вибирати ділянки, схильні до різних напрямків світу, ми повинні вибирати ту, що має найменшу кількість негативних рис.

17 456 19

Поривчастий вітер, безумовно, несприятливий для саду. Він ламає гілки дерев, перешкоджає польоту бджіл і запиленню. Тому на ділянці, де це відбувається, рекомендується захистити саджанці вітрозахистом. Покрив, що складається з одного або двох рядів густо посаджених дерев, уважається найпрактичнішим і найчастіше використовуваним. Слід зазначити, що кора молодих плодових дерев є делікатесом для зайців і косуль. Зимовий період — це особливо час, коли дичина шукає їжу. Для захисту варто огородити територію навколо саду, а також подумати про вкриття проти погризання молодих саджанців і препарат, який відлякує диких тварин.

 

Сонячна сторона — краще

Вибираючи місце під сад, агровиробник повинен керуватися аспектом наявності достатнього сонячного світла. Найкраще плодові дерева розвиваються на сонячних місцях. Повне сонце допомагає досягти оптимального розміру та кольору плодів. Доступ до світла особливо важливий для дозрівання яблук і груш, адже ці плоди тільки за повного сонячного світла досягають красивого рум’янцю та чудових смакових якостей. Для теплолюбних видів (персики, абрикоси, виноград або ожина) важливо виділити тепле, тихе місце в саду, захищене від сильних вітрів.

Тип ґрунту також є важливим параметром. Не кожен ґрунт із високою родючістю підходить для саду, і навпаки — на деяких ґрунтах із низькими агрохімічними показниками плодові дерева ростуть і добре родять. Для посадки слід вибрати легкий, родючий суглинок і супісок. Ґрунт повинен бути достатньо пухким і глибоким, щоб коріння могли вільно рости. Пам’ятайте, що слід уникати місцевостей із високим рівнем ґрунтових вод. Також не слід садити дерева на заплавних луках.

 

Підбираємо культуру

Слід розуміти, що крім садів, виноградників і ягідників багаторічними насадженнями вважають, зокрема, вирощування хмелю, ефіроолійних і лікарських культур, квітники й розплідники.

Загалом клімат у нас сприятливий для культури різних плодових, ягідних і горіхоплідних дерев і кущів.

До найсприятливіших природно-економічних зон для створення сировинних садів належать: яблука — Вінницька, Кримська, Закарпатська, Черкаська та Чернівецька області; груші — зона Південного Степу Наддністрянщини; сливи — Вінницька, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Хмельницька, Чернівецька області; черешні — зона Південного Степу; вишні — Луганська, Донецька, Придніпровська, Харківська області; персики — Кримська, Одеська, Херсонська області; абрикоси — південні області; ягоди — західні області, а також Київська, Чернігівська і Сумська області.

17 456 20

 

Найкращі сорти

Вибір видів і сортів рослин, безумовно, не найпростіший та вимагає ретельного продумування та відповідності саджанців до розміру ділянки. Чим більший сад, тим легше визначити місце для нього. Тільки тоді ми зможемо правильно підібрати види плодових дерев для саду, їх сорти та кількість. Перед посадкою дерев також варто з’ясувати, яких розмірів вони можуть досягти, що безпосередньо впливає на щільність посадки.

Як відомо, всі сорти є в Реєстрі сортів плодових рослин України. Однак тут треба розуміти, що у цей перелік входить безліч сортів, які, можливо, й прекрасні самі по собі, однак не мають товарного значення. Наприклад, такі сорти можуть виявитися недостатньо лежкими, не придатними до транспортування й мати недостатньо привабливий товарний вигляд. А тому краще обирати те, чого справді потребує ринок. Для цього варто хіба що зайти у будь-який супермаркет і глянути, які сорти, скажімо, яблук лежать там на полицях.

Під час створення саду пам’ятайте, що багато дерев не запилюються власним пилком — його потрібно перенести з іншого дерева того самого виду. До самозапильних видів належать: персики, більшість сортів вишні та волоських горіхів. Фруктові дерева можна садити окремо, тоді як в інших випадках для належного плодоношення слід садити принаймні два дерева одного виду. Існує також низка перехреснозапильних дерев. Це означає, що для запилення їм потрібен пилок іншого сорту того самого виду. Вибираючи плодове дерево, перевірте, які сорти є хорошими запилювачами й виберіть один із них. Самозапильні дерева краще садити в невеликих садах.

Фермерам треба також визначитися, чи то будуть високорослі, чи низькорослі сорти. Низькорослі плодові дерева рекомендуються для фруктових садів із невеликою площею. Оскільки їм потрібно мало місця, тому ми можемо посадити до кількох сортів. Крім того, рослини такі починають швидше плодоносити, з них легше збирати плоди й доглядати за ними. На жаль, цей тип плодових дерев живе набагато коротше в саду і дуже чутливий до несприятливих умов вирощування. Попри це, сучасні промислові яблуневі сади закладають саме низькорослими рослинами, які фіксують на шпалеру.

З іншого боку, високорослі рослини дуже ефективні, вони створюють неповторну атмосферу в домашньому саду. Більше з тим, вони довговічні, стійкі до хвороб стовбура, і водночас дають тінь і можуть дозрівати в гіршому ґрунті. Порівнюючи з низькими деревами, високі починають плодоносити пізніше (приблизно через 6–7 років після посадки). Догляд за ними також складніший.

 

Коли ж розпочати закладати сад?

Посадка плодових дерев і кущів не є складною. Однак варто дотримуватися кількох ключових умов, щоб бути впевненим, що саджанці приймуться і рясно дадуть плоди. Однак перш ніж приступати до посадки дерев, дуже важливо правильно підготувати ґрунт. Ми можемо використовувати різні рішення для поліпшення якості ґрунту. У більшості випадків садівники застосовують добрива, що містять такі елементи, як фосфор або кальцій, що сприяють укоріненню рослин і правильному розвитку саджанців. Завдяки цьому також буде регулюватися рівень рН у ґрунті.

Існує дві дати посадки дерев. Ми можемо приступити до посадки саду восени (з жовтня до перших заморозків). Друга дата — рання весна (до того, як розпочнеться бутонізація дерев). Висаджуючи рослини навесні, не забудьте забезпечити їх потрібною кількістю води, якщо сезон посушливий. Посадка саду восени, як правило, вигідніша. Саджанці, посаджені в цю пору року, набагато краще приживуться до зими й будуть повністю підготовлені до вегетації. Ба більше, для більшості плодових дерев і кущів навіть рекомендується осінній термін посадки.

 

Ростислав ПАНІЧЕВ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.