Ферма «Лісова коза»: молочарство, сироваріння, козотерапія

Ферма «Лісова коза»: молочарство, сироваріння, козотерапія

/ Ідеї & тренди / Понеділок, 21 лютого 2022 10:24

Ферма «Лісова коза» розташована майже у географічному центрі України, а саме — в селі Підлісне на відстані 33 км від обласного центру — міста Кропивницького. Це — племінний репродуктор кіз, добре обладнана сироварня, а також популярний об’єкт екологічного туризму

Тваринницька ферма «Лісова коза» щойно відсвяткувала свій перший ювілей: п’ять років. У 2017 році на свято Василя та Маланки, себто на старий Новий рік, коли за традиціями заведено «водити козу», сюди привезли із Франції 312 гарних породистих кіз. Це був, звісно, не випадковий вибір — передувала йому ретельна аналітика. Про ферму ми поговорили з Наталією Таран, керівницею відділу продажів «Лісова коза».

 

Кози-аристократки

Ферма «Лісова коза» розташована в географічному центрі України, в селі Підлісне на відстані 33 км від міста Кропивницького. Це — виробник козиного молока, натуральних сирів, десертних йогуртів, племінний репродуктор молодняку кіз альпійської породи, добре обладнана сироварня, а також популярний об’єкт екологічного туризму.

«Чому в нас кози альпійської породи? Вони добре зарекомендували себе у Євросоюзі. Ми зупинилися на цій породі, тому що ця коза дає добре молоко для сироваріння», — каже пані Наталія.

Кізочки приїхали в Україну з Франції, тому вони звикли до певного комфорту. Такі їм і було створено: живуть тварини у просторих комфортних боксах на фермі. Вигул здійснюють на обгородженій території — виходять за своїм бажанням на повітря, а потім повертаються у свої апартаменти. Доїльний зал — автоматизований від італійської фірми Milkline — провідного постачальника такого обладнання у Євросоюзі.

В окремому приміщенні-«гуртожитку» мешкають цапи-заплідники. Завдяки їм поголів’я французьких кізочок протягом цих п’яти років збільшувалося — і наразі їх уже близько 600 голів.

03 466 21 1

Декому не подобається запах козячого молока та сиру. Про це багато хто питає у козівників, бо це поширений стереотип. Але в «Лісової кози» молоко жодного зайвого запаху не має. У нього трохи інший смак, інша жирність, ніж у коров’ячого, але смак приємний. Бо річ тут насамперед у породі тварин.

Кози французької генетики — «аристократки». Виводячи кіз альпійської породи, європейські тваринники постаралися добитися високоякісного за вітамінами та поживними речовинами молока. Козине молоко — майже стовідсотково дорівнює за якостями жіночому. У Франції в дитбудинках початку ХХ століття немовлят навіть підкладали під козу, і ті самі її смоктали.

Також на якість продукції, звісно, впливають умови, у яких живуть кози. У них на фермі «Лісова коза» чудові апартаменти, хороший догляд, прогулянки в бажаний час на свіжому повітрі.

Ще один важливий чинник якості молока — корми для молочних тварин. Тут їх годують високоякісним сіном, люцерною з екологічно найчистіших куточків України та кормогранулами. На фермі є відповідно обладнаний цех грануляції, і козівники самі купують компоненти харчування для кіз, гранулюють їх. Технолог розписує раціон персонально: яких саме тварин чим і скільки годувати. На кожному етапі — годівлі, догляду, доїння, запліднення, окоту — дотримуються високі стандарти утримання тварин.

 

Чорноліські сири

Скрізь на фермі в пунктах контролю стоять відеокамери. Це фактор дотримання культури виробництва — для системного контролю. А сироварня, яку тут охоче показують усім, взагалі за склом, і люди сприймають працю сироварів-козівників як цікавий спектакль.

Фахівці «Лісової кози» виготовляють м’які та напівтверді сири, бринзу — усього 15 видів. Мають свій бренд «Чорноліські фермерські сири». Творець сирів — головний технолог, керівник відділу виробництва Алла Русаченко. Вона навчалась у Франції в спеціальному молочарському коледжі. Для сирів беруть молоко, ферменти, закваски, спеції — все природне та свіже. Сири виготовляють як за європейськими, так і та власними оригінальними рецептами. Але основний інгредієнт успіху — це любов до своєї справи, — так уважають працівники «Лісової кози».

 

03 466 20 2

Анатолій Русаченко, завідувач козиної ферми

 

Тут виготовляють також сироватку, з якої роблять протеїнові коктейлі для спортсменів і поціновувачів активного способу життя. Будь-яка продукція «Лісової кози» — високої якості, вона доносить людині ту цінність, що дає природа.

Козячий сир має вищу собівартість виробництва, ніж коров’ячий. Відповідно, він дорожчий у роздрібній торгівлі, і продавати його складніше. Козівники відкрили при фермі власний фірмовий магазин «Сирна Лавка». А як у них поставлена дистрибуція?

 

Дистрибуція по-новому

Продають козівники свою продукцію в Кропивницькому: мають вже кілька партнерів, через які здійснюється збут продукції. Це мережа магазинів «Ятрань», «Файно Маркет». Також серед покупців є ресторани, де козячі сири входять до складу страв чи подаються в асортименті на сирній тарілці.

Раз на тиждень із Підлісного сири забирає автомобіль-рефрижератор, дотримуючись усіх логістичних умов, температурного режиму тощо. Ферму обслуговує приватна логістична компанія ФОП «Олександр Саленко». У цей самий рефрижератор завантажують продукцію тим покупцям, які хочуть отримувати її безпосередньо від «Лісової кози». Працівники відділу дистрибуції заздалегідь телефонують охочим і формують заявки. Повідомляють усіх, коли вони можуть прийти, і їхня продукція вже чекатиме на місці. Місце доставки централізоване — в кафе «Театральне» при обласному театрі. І протягом дня зазвичай усі покупці забирають свої сирно-молочні смаколики.

03 466 22 1

Є й такі, що мешкають далеко від Кропивницького. Вони роблять замовлення через інтернет або соцмережі. «Лісова коза» надсилає продукцію «Новою поштою» в термоконтейнерах. Це — власний винахід, ноу-хау козівників: пінопластовий короб із холодоагентом — замороженою сироваткою з козиного молока. Можна потім розморозити її та використовувати за харчовим призначенням. Відправляють до Харкова, Одеси, Львова, Маріуполя й інших міст — по всій Україні. «Нова пошта» забезпечує доставку вже наступного дня. Потім відділ маркетингу «Лісової кози» практикує зворотний зв’язок — обов’язково телефонує покупцеві: як доїхала продукція? Що можна організувати краще? Й контролює зростання кількості замовлень. Бо відомо, що секрет успіху на ринку лежить у розумінні запитів і смаків свого покупця.

Щодо конкуренції, то власник «Лісової кози» Сергій Григор уважає, що в сегменті продукції козиного молочарства вона незначна. І це не дуже надихає, коли покупцеві тебе немає з ким порівнювати. А от якщо на полиці стоять два або більше виробників — починається ринок. Люди вибирають, пробують, а виробники навчаються один в одного. Принагідно власник ферми полюбляє нагадувати епізод із давньогрецької міфології про те, що на козячому молоці був вигодуваний головний олімпійський бог — Зевс.

 

Туризм, розваги, виховання

Село Підлісне розташоване біля знаменитого грабово-дубового Чорного лісу на Кіровоградщині у міжріччі Інгульця та Тясмину. За часів гайдамацького руху в Чорному лісі була одна з баз гайдамаків. Тобто це цікавий край для всіх свідомих українців. Тому природно, що виникла ідея, яку козівникам підказали гості. Кілька років тому люди почали звертати увагу на нашу ферму — вона позначена на GPS-картах, знаходиться поруч із магістральним шляхом на Черкаси. Почали заглядати зіваки, просили, щоб їм показали чудових тваринок.

03 466 21 3

Кіз розводив, як відомо, Робінзон Крузо, коли опинився на безлюдному острові. Вони його не лише годували й одягали, а й рятували від самотності. Тобто це тварини, які неабияк пристосовуються до індустрії розваг.

У «Лісовій козі» вирішили показувати людям ферму, етапи виробництва козячого молока і сиру. Й разом із тим роз’яснювати поживну і культурну цінність цих продуктів. Бо коли слоїк стоїть на полиці в магазині, він сам не може про себе розповісти.

Спеціаліст відділу організації екскурсій «Лісової кози» Влада Іванова повідомила «Агробізнесу Сьогодні», що на новорічні та різдвяні свята екскурсії на ферму відбувалися майже щодня. Й так відбувається на кожні вихідні та свята. Розроблено туристичний маршрут фермою і її околицями. Кози знерожені, не б’ються. Дружелюбні, допитливі, люблять дітей. Особливо міським дітям цікаво побачити, як з’являються сир і молоко. Цікаво погладити козенят, побігати за ними. У господарстві є альпійська гірка, контактний зоопарк. Там стоїть годівниця зі спеціальним кормом, щоб відвідувачі могли погодувати тварин. Екскурсоводами виступають самі працівники козячої ферми. Й це приносить господарству суттєвий додатковий дохід. Вартість квитка для дорослого — 200 грн, для дітей до 14 років — 100 грн. Групи формують за телефоном (095) 213-18-91. У таку екскурсію входить відвідання сироварні, контактного зоопарку та дві дегустації. Для дітей проводять уроки з виготовлення сувенірів.

03 466 22 2

Визначний підприємець і мислитель у галузі тваринництва князь С. Урусов, «Книгу про козу» якого видав нещодавно Інститут аграрної економіки НАНУ, писав: «Козі доведеться зіграти в нас ту саму роль, яку вона так блискуче виконала вже в багатьох країнах Західної Європи. Уряди багатьох європейських держав давно усвідомили ту користь, яку можна отримати від кози. Надзвичайний успіх козівництва надає мені багато енергії для подальшої роботи у цій галузі». Мрії та праця князя були перервані більшовицьким переворотом: його у 1918 році стратила ЧК. Комуністична влада надовго перервала прогрес у багатьох галузях людської думки, зокрема й у козівництві. Тепер доводиться надолужувати — добре, що ми маємо можливість позичати європейську селекцію й технології.

Сьогодні в Україні, згідно з інформацією Української асоціації племінних кіз, близько 85% поголів’я кіз вирощують індивідуальні господарства населення в домашніх умовах, і всього 15% — на доладно облаштованих сільгосппідприємствах. Тоді як козівництво у Франції, США, Великій Британії, Нідерландах — високотехнологічне та престижне виробництво. Так має бути і в нас, це цілком досяжно — що й показує молочарський бізнес «Лісової кози».

03 466 22 4

 

Віктор БОРЗНЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.