Ефективна годівля та сприятливий мікроклімат — основа успішного кролівництва

/ Сучасне тваринництво / Понеділок, 04 липня 2016 11:04
В’ячеслав БРАТІШКОканд. техн. наук, завідувач відділом
ННЦ «ІМЕСГ» НААН
Олег ГАЙДЕНКОканд. техн. наук, вчений секретар
Кіровоградської ДСГДС НААН
Кролівництво — одна з перспективних галузей тваринництва. Кролі вигідно відрізняються від інших видів сільськогосподарських тварин своїми біологічними особливостями. Основні з них: скоростиглість, плодовитість, інтенсивність розмноження, суміщення лактації з сукрільністю і таке інше.

 

«Кролі — це не тільки цінне хутро»
Від кожної кролиці, залежно від породи, за рік можна отримати 5–6 окролів, більше 30 кроленят, близько 60–70 кг кролятини у живій вазі. М’ясо кролів має гарні смакові властивості, а перетравність білків м’яса сягає 80% проти 60–70% в інших тварин.
 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, норма споживання дієтичного м’яса повинна становити не менше 5% від м’ясного раціону людини. У м’ясному ж раціоні жителів провідних європейських країн частка споживання кролятини сягає 6–8%.
 
Кролівництво швидкими темпами розвивається у більшості країн світу, що пояснюється значним дефіцитом тваринного білка в раціонах людей, а у високорозвинених країнах — бажанням урізноманітнити і поліпшити харчування населення. Світовими лідерами у виробництві м’яса кролів є Китай, Італія, Іспанія, Франція. У Китаї щорічно виробляється близько 400 тис. т кролятини, в Італії — до 300 тис. т, у Франції — 150 тис. т, в Іспанії — 130 тис. т крільчатини в забійній масі.
 
На сьогодні в господарствах існує три технології утримання кролів: зовнішньо-кліткова; шедова; в закритих приміщеннях (промислова). При цьому у всіх технологіях можуть застосовуватися як одно-, так і дво­ярусні клітки.
 
Зовнішньо-кліткова технологія
утримування кролів
Цей найпростіший варіант кліткового утримування кролів застосовується в особистих господарствах. Клітки розташовуються зовні приміщення, дорослі кролі утримуються в індивідуальних (одиночних, здвоєних або зблокованих) клітках, а молодняк — у групових. При комбінованій системі в теплу пору року кролі утримуються на вулиці, а в холодну сукрільних і підсисних кролематок із кроленятами переносять у теплі приміщення.
 
Зовнішня кліткова система утримування кролів використовується, в основному, для виробництва хутра і має ряд недоліків — низьку продуктивність праці, відсутність механізації операцій процесу утримування тварин.
 
Технологія утримування
кролів у шедах
Шед — це сарай із каркасом з дерева, металу або залізобетону, в якому задні стінки кліток утворюють поздовжні стіни приміщення. Шед захищає працівників, зайнятих обслуговуванням кроликів, і самих тварин від опадів і вітру. Температура в шеді в холодну пору року на 1–2 °C вище зовнішньої. У шедах застосовують найпростішу механізацію роздачі кормів, водопостачання і прибирання гною. Основний недолік утримування кролів у шедах полягає в тому, що мікроклімат у них значною мірою залежить від погоди. Низька температура повітря у холодну пору року не дозволяє механізувати операції напування тварин, прибирання гною, а також організувати цілорічне рівномірне відтворення поголів’я, оскільки при зимових окролах майже весь молодняк гине від морозів. На сьогодні ця технологія виробництва м’яса кролів не має широкого застосування.
 
Технологія утримування кролів
у закритих приміщеннях
Найбільш прогресивною є технологія утримання кролів у закритих приміщеннях, особливо при виробництві продукції кролівництва м’ясного напряму. Ця технологія сприяє вирощуванню максимально можливої чисельності поголів’я та більш повному використанню генетичного потенціалу кролів. Технологія передбачає утримання кролів у кліткових батареях (з оцинкованої металевої сітки), розташованих в опалюваних приміщеннях з регульованим мікрокліматом, при повній механізації трудомістких процесів і штучному освітленні. Раціони кроликів всіх виробничих груп складаються з повноцінних гранульованих комбікормів. При розведенні кролів у закритих приміщеннях забезпечується постійна зайнятість кліток, зменшується можливість занесення інфекції, створюються умови для ефективного використання засобів механізації. Ця технологія утримування кролів передбачає отримання за рік від кролематки не менше 6 окролів (при відлученні кроленят у 28–30 днів) і вирощування з окролу 7–7,5 кроленят вагою 1,8–2,0 кг в 2-місячному віці, та 2,7–3 кг в 3-місячному. Технологія вирощування кролів у закритому приміщенні може використовуватися для ферм різних типорозмірів.
 
Поряд із тим, що технологія утримування кролів у закритих приміщеннях має суттєві переваги у порівнянні з іншими, вона висуває і вищі вимоги до якості виконання технологічних операцій.
 
Операціями, на які слід звернути особливу увагу, на наш погляд, є забезпечення ефективної годівлі поголів’я та видалення гною із виробничого приміщення з метою уникнення виникнення шкідливих газів.
 
Годівля займає 70% у
собівартості кролятини
Оскільки в структурі собівартості м’яса кролів вартість раціону перевищує 70%, забезпечення повноцінної збалансованої годівлі поголів’я є основним шляхом здешевлення кінцевої продукції кролеферм. Готуючи корми безпосередньо в господарствах із використанням складових раціонів власного виробництва, можна суттєво зменшити вартість одиниці комбікорму. До того ж, відомо, що якість покупних комбікормів на українському ринку не завжди є стабільною.
 
Для приготування повноцінних комбікормів безпосередньо в господарствах у ННЦ «ІМЕСГ» було розроблено обладнання ОК-0,1 (рис. 1), яке забезпечує виконання операцій подрібнення, дозування та змішування комбікормів і дозволяє приготувати якісний комбікорм зі співвідношенням окремих компонентів 1:1000. Обладнання має продуктивність 0,1 т/год.
 
У результаті виробничих випробувань, проведених в дослідному господарстві ННЦ «ІМЕСГ» на виробничому модулі кролеферми (потужність модуля — 1000 кролів на рік), було встановлено, що згодовування кролям гранульованих повнораціонних кормосумішей власного виробництва дозволяє зменшити собівартість м’яса кролів на 8–10%.
 
Повітря без аміаку, а приміщення — 
без гною
Як зазначалося, однією з причин негативного впливу на продуктивність кролів є вміст шкідливих газів у повітрі приміщення. Особливо небезпечним газом є аміак. Навіть нетривале вдихання повітря з високою концентрацією аміаку впливає на продуктивність і здоров’я кролів. За тривалого вдихання повітря, яке містить високу концентрацію аміаку, у кроля понижується кількість гемоглобіну, газообмін, перетравність поживних речовин. Високі концентрації аміаку призводять до гострих отруєнь, що супроводжуються загибеллю тварин.
 
Джерелом аміаку в повітрі кролеферми є розкладання речовин, які містять азот (послід, особливо свіжий і вологий). При підвищеній вологості і пониженій температурі повітря вміст аміаку збільшується у конденсаті, адсорбується стінами, предметами, а при високій температурі і пониженому атмосферному тиску проходить зворотне виділення аміаку в повітря.
 
Наявні способи прибирання гною передбачають періодичне його видалення декілька разів на добу. При цьому у період між прибираннями гній накопичується у підклітковому просторі (лотку, жолобі тощо), що призводить до зростання концентрації аміаку у приміщенні. Важливим моментом є недопущення потрапляння зайвої кількості води у систему видалення гною, що можливо досягти шляхом застосування ніпельних напувалок та догляду за працездатністю системи водопостачання, оскільки саме рідка фракція (сеча) є основним джерелом емісії аміаку.
 
З огляду на це нами було запропоновано та випробувано на дослідній кролефермі роздільний спосіб прибирання гною (патент України № 63873), суть якого полягає у застосуванні самопливної гідравлічної системи, що забезпечує розділення гною на фракції та постійне видалення сечі з приміщення. При цьому тверда фракція гною видаляється із приміщення періодично. Розташування всмоктувальних вентиляційних патрубків у підклітковій зоні видалення гною також сприяє зменшенню вмісту аміаку у приміщенні кролеферми.
 
Застосування такого способу видалення гною дозволило, поряд із забезпеченням високого рівня продуктивності кролів, зменшити повітрообмін у приміщенні на 30–50%, що в зимовий час є суттєвим джерелом скорочення витрат енергії на обігрів виробничого приміщення.
 
Отже, в результаті аналізу перспективних технологій виробництва м’яса кролів та проведених виробничих випробувань було визначено, що кращі конкурентні переваги має технологія вирощування кролів у кліткових батареях з годівлею повнораціонними гранульованими комбікормами, напуванням із ніпельних напувалок та прибиранням гною за допомогою самопливних гідравлічних систем із розділенням гною на фракції.

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.