Соняшникові прогнози

/ Економічний гектар / Четвер, 27 вересня 2012 22:35
altОлександр МАСЛАК, канд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
Погодні умови нинішнього сезону вплинули на недобір урожаю багатьох сільськогосподарських культур. Насіння соняшнику теж постраждало від посухи. Однак аграрії за вирощену продукцію можуть отримати ті самі прибутки, що й минулого року, оскільки менший урожай компенсується підвищенням цін.
 
Вітчизняне виробництво
Основою вітчизняного виробництва олійних культур є насіння соняшнику. Його частка у загальному виробництві цієї групи культурстановить майже 70%. Упродовж останніх років в Україні спостерігалася тенденція до збільшення виробництва насіння соняшнику. Якщо у 2005 році врожай цієї культури становив 4,7 млн т, то у 2011 збільшився до 8,7 млн. Цьому сприяло розширення посівної площі торік до 4,7 млн га, що на 28% перевищує 2005 рік. Разом із розширенням площі підвищувалася урожайність. У 2011 році середня урожайність соняшнику становила 18,4 ц/га, що на 22% перевищує попередній рівень, та на 5,6 ц/га показник 2005 року.
 
Понад 1 млн т соняшнику зібрали минулого року у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Основне вирощування культури зосереджено у великих та середніх сільськогосподарських підприємствах. Так, частка сільськогосподарських підприємств у загальному виробництві становить 65%, фермерських господарств – 19%. Для порівняння: господарствами населення за підсумками минулого року було зібрано 1,4 млн т урожаю, що становить 16% загального обсягу.
 
Динаміка виробництва насіння соняшнику в Україні
alt
Джерело: Держслужбстат України; 2012 рік – прогноз Мінагропроду
 
Нинішнього року площі соняшнику суттєво розширилися. На це вплинула здебільшого економічна привабливість культури. При пересіві загиблої озимини віддавалася перевага соняшнику та кукурудзі. За прогнозами Мінагропроду, у 2012 році площа соняшнику становить 4,8 млн га, що на 106 тис. га перевищує минулорічний рівень. Сподівання на високі врожаї були відкориговані посушливим періодом вегетації рослин. Тож у нинішньому сезоні очікується зібрати 7,5 млн т соняшнику за середньої врожайності 15,6 ц/га.
 
За підсумками минулого року, сільськогосподарські підприємства – виробники соняшнику - отримали майже 6 млрд грн прибутку, що забезпечило рентабельність цього напряму діяльності на рівні 58%. Це найвищий рівень прибутковості порівняно із зерновими та іншими олійними культурами. Так, рентабельність ріпаку становила 32%, зернових та зернобобових культур – 25%. Враховуючи недобір врожаю та зростання цін на соняшник, нинішнього року аграрії матимуть не гірші економічні показники господарювання порівняно з минулорічними.
 
Світове виробництво
Олійні культури виробляють на всіх континентах та в багатьох країнах світу. Проте соняшник – здебільшого на Євразійському континенті. У структурі виробництва олійних культур домінують соєві боби. Вони займають більше половини світового виробництва олійної сировини, тоді як ріпак - 14%, насіння хлопку – 11%, соняшник - 9%.
 
За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2012-2013 маркетинговому році (МР) очікується виробити 36,5 млн т соняшнику, що менше порівняно з попереднім сезоном на 2,7 млн. При цьому площа вирощування за останні п’ять років суттєво не змінювалася. У новому сезоні вона становитиме 25 млн га, що на 3% менше попереднього рівня. На зменшення урожаю вплинула надзвичайно спекотна погода в основних країнах-виробниках. Так, тривала відсутність опадів у Російській Федерації зменшила виробництво на 27%, Країнах Європейського Союзу – 8% до рівня минулого року. Разом з тим, в Аргентині виробництво соняшнику очікується на одному з найвищих за останні роки рівнів.
 
Динаміка світового виробництва насіння соняшнику
alt
Джерело: USDA: серпень, 2012 року
 
Зростання чисельності населення у світі забезпечує підвищений попит на олійні культури та, зокрема, соняшник, оскільки у країнах із низьким рівнем доходів населення він використовується як дешевий висококалорійний продукт у харчуванні людей, а шрот - як цінна добавка до раціонів годівлі тварин. Тому існуючий попит і надалі стимулюватиме збільшення обсягів виробництва продукції.

Споживання та торгівля
Світове споживання соняшнику має тенденцію до зростання. Якщо у 2005-2006 МР споживання соняшнику становило 29,6 млн т, то в минулому сезоні досягло свого історичного максимуму - 38,6 млн. У новому сезоні попит на цю олійну культуру очікується на рівні 37,4 млн т, що менше минулорічного на 1,2 млн т. Незважаючи на зменшення споживання, його рівень другий сезон поспіль перевищуватиме виробництво. Це негативно позначилося на світових запасах насіння. На кінець 2012-2013 МР вони становитимуть 1,6 млн т, що на третину менше минулорічного рівня.
 
Зменшення обсягів виробництва вплинуло на зниження активності світової торгівлі. Обсяг сезонного експорту соняшнику очікується у межах 1,6 млн т, що на 15% поступатиметься рівню минулого року. Загалом частка зовнішнього продажу соняшнику відносно внутрішнього споживання становить до 5%, що пояснюється задоволенням потреб світових споживачів не сировиною, а олією та шротом. У структурі світового експорту соняшнику найбільшу частку займають країни ЄС, що забезпечують третину зовнішнього продажу.
 
Структура світового виробництва насіння соняшнику у 2012-2013 МР
alt
Джерело: USDA: серпень, 2012 року
 
Найбільшим імпортером соняшнику є Туреччина. У новому сезоні обсяги закупівель продукції країною дорівнюватимуть 32% світового імпорту. Таким чином, обсяги зовнішніх закупівель Туреччиною цієї олійної сировини становитимуть 550 тис т, що на 35% поступатиметься попередньому сезону. Разом з тим, у найближчій перспективі країна намагатиметься забезпечити потреби внутрішнього ринку за рахунок підвищення урожайності та збільшення зовнішніх закупівель.
 
Продукти переробки
altУ 2012-2013 МР прогнозується виробити 13,9 млн т соняшникової олії, що на 3% менше рівня попереднього року. Зменшення виробництва олії є наслідком недобору врожаю соняшнику. Так, Росія зменшить виробництво цього продукту порівняно з минулим сезоном на 23%, країни ЄС – 2%. Разом з тим, світове споживання соняшникової олії зросте на 4,7% до 13,6 млн т. На відміну від ріпакової та соєвої, соняшникову олію переважно використовують на харчові цілі. Зменшення виробництва та зростання споживання негативно позначаться на запасах олії. Так, її світові кінцеві запаси зменшаться до 1,58 проти 1,77 млн т роком раніше.
 
Україна є одним із лідерів світового експорту продуктів переробки соняшнику. За даними серпневого звіту USDA, світовий ринок сподівається отримати від України в 2012-2013 МР 3,9 млн т соняшникової олії. Частка України у світовій торгівлі соняшниковою олією оцінюється на рівні 57%, що підтверджує одноосібне лідерство за зовнішнім продажем цього продукту. Для порівняння: експорт олії з Росії становитиме понад 1 млн т або 11% світового продажу, Аргентини – понад 1 млн т (17%). Загалом Україна експортує соняшникову олію у 88 країн, серед яких Індія, яка купує до 27% зовнішнього товарного фонду, країни ЄС - 22%, Туреччина - 12%, Єгипет - 8%, Росія - 6%.
 
У новому сезоні очікується збільшення світового виробництва соняшникового шроту до 14,8 млн т, що на 2% поступатиметься минулорічному показнику. Виробництво соняшникового шроту зосереджено в країнах, що займаються вирощуванням насіння, а саме: Україні, Росії, Аргентині та країнах ЄС. Зокрема, країни ЄС більшість виробленої продукції залишають для потреб внутрішнього ринку, на відміну від України, яка майже весь отриманий товар експортує. В цілому обсяги споживання шроту поступатимуться виробництву та становитимуть 14,6 млн т. Це призведе до збільшення його світових запасів. На кінець 2012-2013 МР вони оцінюються у межах 524 тис т. Обсяг експорту соняшникового шроту з України у новому сезоні оцінюється експертами USDAна рівні 3,45 млн т, що перевищує показник попереднього року на4,5% та становить 64% світового продажу.
 
Цінова ситуація
Упродовж 2011-2012 МР на світових товарних біржах спостерігалася тенденція до зростання цін на соняшник. Якщо в січні нинішнього року ціни Ротердамської біржі на умовах поставки CIF становили $540/т, то в квітні підвищилися до $620/т. Згодом після зниження у наступні місяці досягли у серпні $629/т. Загалом середні світові ціни 2011-2012 МР на соняшник нижчі за попередній маркетинговий рік на 13%.
 
За оперативною інформацією Мінагропроду про рівень середньозважених закупівельних цін, станом на 22 серпня 2012 року соняшник коштував понад 4 тис. грн/т, тоді як мінімальна ціна становила 3,6, а максимальна - 4,6 тис. грн/т. При цьому, порівняно з іншими регіонами, найдорожчою продукція була в Луганській (4,55 тис. грн/т) та Одеській (4,35 тис. грн/т) областях.
 
Стрімке зростання світових цін на зерно та насіння олійних культур активізує експортерів та переробників на вітчизняному ринку. Нинішня цінова ситуація внутрішнього ринку на соняшник порівняно зі світовими цінами, вигідність географічного розташування впливає на підвищення попиту на насіння. До того ж, зростання вітчизняних потужностей з переробки олійних культур впливає на загострення конкуренції між переробниками та експортерами в Україні. Отже, враховуючи прогнози до утримання високого попиту на соняшник та продукти його переробки в світі, варто очікувати подорожчання продукції в Україні.
 
КОМЕНТАР
altСтепан КАПШУК, генеральний директор Асоціації «Укроліяпром»
«У новому сезоні в Україні очікується збільшення потужностей з переробки олійних культур. Так, потужності з переробки соняшнику збільшаться до 12,2 млн т/рік, в тому числі за рахунок реконструкції та модернізації діючих підприємств – на 0,493 млн т, та за рахунок будівництва нових заводів – на 2,7 млн т. Разом з тим, можливості вітчизняного ринку з переробки сої підвищаться з 2 до 2,4 млн т; ріпаку – з 1,32 до 1,36 млн т на рік.
 
До основних виробників вітчизняної олії належать ГК «Кернел», що забезпечує понад 30% виробництва нерафінованої соняшникової олії та 22,4% - рафінованої. Провідними виробниками олії на внутрішньому ринку також є ЗАТ «АТ «Каргіл», ДП з ІІ «Сантрейд», ПАТ «Запорізький ОЖК» та ПАТ «Пологівський ОЕЗ».
 
Переважна більшість виробленої олії експортується. За підсумками 2011-2012 маркетингового року, зовнішні торгові потоки спрямовувалися до Індії, яка забезпечила майже 41% експортних обсягів України, країн ЄС – 12,9%, Єгипту – 11,6%, Алжиру – 7%. У структурі експорту продукції харчової та переробної промисловості 2011 року на частку олійно-жирової продукції доводилося 50,6% або 3,9 млрд дол. США, з яких олія соняшникова займала 82% або $3,15 млрд.  

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.