×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Аграрні інвестиції: все в руках агробізнесу

/ Інфраструктура ринку / Субота, 12 січня 2013 17:11

altТетяна ЗАНЬКО, спеціально для «АС»

 

Інвестиційний інтерес до України в контексті глобальних тенденцій невпинно зростає, водночас вже сьогодні вітчизняним агровиробникам потрібно застосовувати ефективне управління, аби досягти більшої інвестиційної привабливості та залучити інші шляхи фінансування, - такої думки дійшли експерти та учасники П’ятої міжнародної конференції «Аграрні інвестиції – МТР 2012. INPUTS», організованої консалтинговим агентством «УкрАгроКонсалт». Цей захід відбувся цього річ за темою «Аграрні поглинання: перемога чи поразка?» та уже здобув собі звання однієї з найбільших конференцій на аграрному ринку України, присвячених темі інвестицій у вітчизняний аграрний сектор.


altМасштабність конференції. Більше 120 представників інвестиційних компаній, банків, агробізнесу із 10 країн світу стали учасниками заходу. «Метою конференції є пошук практичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності залучення та використання інвестицій для забезпечення розвитку сільськогосподарських підприємств», - наголосив під час відкриття Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт».


Питання інвестицій, фінансування, страхування, перспективи ринку матеріально-технічних ресурсів та впровадження хеджування представили 20 вітчизняних та міжнародних доповідачів – провідних експертів, аналітиків, юристів та директорів сільгосппідприємств.


Присутні були і представники Мінагропроду, зокрема начальник відділу інвестицій та розвитку інфраструктури Олексій Кузьменков зачитав вітальне слово профільного міністра Миколи Присяжнюка.


Глобальні тенденції в інвестиційній політиці агросектору представив Філліп де Лаперуз, виконавчий директор підрозділу Global Food and Agribusiness Practice, компанії HighQuest Partners (США). Зважаючи на постійне зростання світового попиту на зернові та олійні культури, за прогнозами доповідача, вже до 2015 року обсяг світових інвестицій в аграрний сектор досягне 40 млрд дол. На сьогодні інвестиції зосереджуються головним чином у таких країнах, як Південна Америка, США, Австралія, Нова Зеландія та Європа.


altСкладовими інвестиційної привабливості в контексті усього світу є багаторічні сільськогосподарські культури, матеріально-технічні ресурси (насіння, добрива, засоби захисту рослин та техніка). Хоча, в реаліях України, як повідомив під час свого виступу Богдан Хом’як, директор зі стратегічного розвитку «УкрАгроКонсалт», за останній рік ситуація суттєво змінилась: зменшилась кількість первинних розміщень на фондових біржах та корпоративних облігацій. Водночас, збільшилась кількість злиття та поглинання агрокомпаній. «Якщо розглянути ще одне джерело доходів – інвестиційні облігації, то бачимо, що тут також тенденції йдуть на спад», - зазначив експерт. Не кажучи вже про ринок банківського кредитування, який фактично в Україні відсутній. Попри зниження активності фінансових ринків, сільське господарство тримається на висоті. Хоча, зі слів Богдана Хом’яка, на сьогодні зростання українського ВВП ще не досяг рівня 1990 року. Водночас, спостерігається тенденція серед великих агровиробників, які мають високі прибутки у сотні мільйонів доларів, до використання власних доходів як бази фінансування.


«Гроші агробізнес зможе отримати не від розміщення акцій, не від продажу землі, а тільки від прямої рентабельності виробництва», - наголосив Богдан Хом’як. А тому агровиробники витрачають кошти на підвищення ефективності виробництва та менеджменту. Таким чином, в Україні спостерігається стрімке зростання продуктивності праці – 10-20%.


Крім того, підвищення конкурентоспроможності агрохолдингів відбувається за рахунок диверсифікації ризиків, чому сприяє вертикально інтегрована структура. Протягом останніх трьох років великими аграрними компаніями України був збільшений обсяг земельного банку з 8 до 11%, а потужності для зберігання зернових зросли на 1 млн т. Хоча такі позитивні тенденції майже зовсім не стосуються малих та середніх аграріїв, які перебувають у постійному пошуку додаткового фінансування. Як один з виходів із такої ситуації пан Хом’як вбачає доцільність в організації малим та середнім агробізнесом кооперативів, що дасть змогу конкурувати таким виробникам навіть з агрохолдингами. 


Інше джерело фінансування для невеликих компаній – кошти від міжнародних фінансових організацій – представила під час конференції Олена Волошина, голова представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні. «У 2011 році наша команда, яка займається консультаційною діяльністю, провела дослідження на тему, що заважає росту в агросекторі, - розповіла пані Волошина. – 75% з опитаних компаній як основну проблему визначили обмежений доступ до фінансування. Серед інших проблем було виокремлено і сезонні коливання цін, і регуляторну політику, і проблеми з логістикою тощо».


На сьогодні банківський сектор України не виконує свою основну функцію - не забезпечує банківськими кредитами. Тому можливість допомогти фермерам IFC вбачає тільки завдяки застосуванню механізму розподілення ризиків між постачальниками та банками. «Перший наш такий проект був організований з компанією «БайерКропСайенс» та банком «Райффайзен Банк Аваль», - наголосила Олена Волошина. – Якщо дуже просто пояснити цей механізм, то фермер замість того, щоб брати в банку кредит для закупівлі ЗЗР, бере вексель, яким може розрахуватись із компанією-постачальником». На сьогодні цей механізм працює дуже ефективно, хоча в майбутньому експерти роблять ставку на аграрні розписки.


altЦіна стає для сільгоспвиробника одним із головних ризиків, зважаючи на нестабільність як на валютному, так і сировинному ринках. У таких умовах важливо аграріям отримати додаткові вигідні фінансові рішення. Тому компанія «Сингента» пропонує своїм клієнтам не тільки комплексні агротехнічні рішення, які сприяють отриманню великих врожаїв, а й фінансові продукти, які представив під час заходу Роман Хрипко, менеджер з розвитку бізнесу компанії «Сингента». На сьогодні агровиробникам доступні такі програми від компанії: «Бартер» (спосіб розрахунку чи передплати зерном за ЗЗР та насіння), «АгріФлекс» (можливість отримати компенсацію у разі, якщо ціна на урожай падає), «Передплата Плюс» (це новий проект, який дає можливість здійснити передплату і водночас отримати компенсацію, якщо ціна на ринку знизиться).


Взагалі темі матеріально-технічних ресурсів була присвячена окрема секція конференції. Адже, як зазначив у своїй доповіді Борис Тимофеєв, керівник відділу маркетингу компанії «БайерКропСайенс», інтенсивні технології вирощування сільгоспкультур вимагають застосування ефективних засобів захисту рослин, а тому цей ринок є одним із найбільш динамічних. Водночас у роботі з будь-яким товаром постає питання результативної дистрибуції. Остання слугує гарантією прибутку. Більше того, саме на етапі дистрибуції товарів формуються на оцінюються економічні показники товару, його конкурентоспроможність та перспективність. Зокрема, цій темі у системі продажу насіння, ЗЗР та міндобрив присвятив виступ Юрій Заставний, представник компанії «Бунге Україна».


Юридичні фактори та законодавче регулювання надто впливають на ціну агробізнесу, на цьому у своїй доповіді наголосив Микола Орлов, партнер юридичної фірми «ОМП». Зокрема, інвестори найперше орієнтуються під час прийняття рішення на такі юридичні аспекти, як правомірність оренди землі та використання агроінфраструктури, оформлення права власності на корпоративні права й обмеження повноважень менеджменту, ведення податкової звітності та потенціальна можливість податкових спорів тощо. «Земельні банки важко збирати, але легко втрачати», - наголосив у контексті росту конкуренції на ринку сільгоспземлі пан Орлов. 30% договорів укладені з порушеннями, а в жовтні 2012 року прийнято постанову, згідно з якою відсутність будь-яких істотних умов в договорі оренди автоматично нівелює такі документи. З 1 січня 2013 року змінюється державний реєстратор з оренди землі, відповідно до набуття чинності ЗУ «Про Земельний кадастр», що на думку юристів, призупинить на кілька місяців реєстрацію як таку. Позитивність змін на ринку землі, які прогнозуються у 2013 році, визначив під час свого виступу Андрій Селютин, радник юркомпанії «Арцінгер». Зокрема, впровадження ринку землі дозволить залучати кредитні ресурси, а також дозволить отримувати орендну плату відповідно до ринкових цін.


altБути ефективним фермером – це основне завдання кожного, хто працює в агробізнесі. Таку думку висловив Євген Радовенюк, фінансовий директор GrainAlliance, який на прикладі власного досвіду розкрив систему впровадження ефективного менеджменту.


«Що таке ефективне виробництво? Це стійкість, ріст, розвиток, а також прозорість та розуміння того, з ким ми працюємо», - зазначив пан Радовенюк. Використовуючи такі головні функції менеджменту на кожному етапі своєї діяльності - від виробництва товару до кінцевого продажу, компанія змогла збільшити обсяг доступних кредитів удвічі. Вміле управління – це перш за все послідовний комплекс заходів. Як повідомив пан Радовенюк, у компанії постійно здійснюють історичний моніторинг по полях для виявлення тенденцій та прогнозування. Загалом економію, зумовлену впровадженням усіх заходів, яскраво представляють цифри: 140 дол./га становила економія витрат, зумовлених розширенням площ, зекономлено 5,8 млн дол. на покупці агротехніки, зменшені на 43% витрати на сушіння тощо. Таким чином, зі слів Євгена Радовенюка, з 2010 по 2012 роки GrainAlliance має у середньому вищий показник EBITDAmargin у порівнянні з іншими учасниками ринку.


Значення П’ятої міжнародної конференції «Аграрні інвестиції – МТР 2012. INPUTS» для агробізнесу та України в цілому складно недооцінити. Тема інвестиційного клімату в Україні надто актуальна. Адже глобальний попит у світі на продукти харчування, за свідченням експертів, зростатиме при суттєвому зменшенні земель, придатних для сільгоспвиробництва. На цьому фоні Україна зберігає високу інвестиційну привабливість. А тому таке професійне обговорення тенденцій та перспектив дозволяє вітчизняним гравцям ринку бути готовими до світових викликів.

 

alt

 

 

 

alt

Ріст ринку ледь призупинився у порівнянні з останніми роками.

Основні причини:

  • погодні умови;

  • складнощі з фінансуванням;

  • дефіцит продуктів;

  • у деяких регіонах ринок ЗЗР навіть скоротився вперше після кризи

 

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.