Привабливість ринку сої

/ Макроекономіка / Середа, 21 вересня 2011 13:27

Олександр Маслак, канд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету

У світі та Україні склалася стала тенденція до зростання обсягів споживання сої та продуктів її переробки. Такі фактори і впливають на цінову ситуацію. На початку вересня вартість цієї олійної культури перевищили минулорічні показники більш ніж на половину. Відтак ринкові зміни відносять сою у перелік найпривабливіших сільськогосподарських культур.

 

Значення культури

Батьківщиною сої вважається Південно-Східна Азія. У Китаї вона відома понад 6 тис. років до н.е. Понад 4 тис. років до н.е. сою вирощували в Кореї, Індії, Японії. Нині соя займає перше місце у світі серед сировинних культур для виробництва рослинної олії, яку використовують на харчові цілі і для виробництва промислової продукції. Її зерно збалансоване за протеїном та амінокислотами. У насінні міститься 30-55% білку, 13-26% жиру, 20-32% крохмалю, багато калію, фосфору, кальцію, а також вітамінів. Соєвий білок і олію можна знайти у складі понад однієї тисячі харчових продуктів, починаючи від приправ до салатів, соєвого м’яса, хліба і закінчуючи смачними готовими стравами. Із сої виготовляють соуси, молоко, сир, замінники яєчного порошку, кондитерські вироби, ковбаси, консерви, а також лаки, фарби, мило, пластмасу, клей, штучні волокна.

Як кормову культуру сою використовують у годівлі тварин у вигляді макухи, соєвого шроту, дерті, молока, білкових концентратів, зеленого корму, сіна, силосу, соломи. Макуха може застосовуватися як універсальний білковий концентрований корм, адже в 1 кг цього продукту міститься 1,26 кормових одиниць, 354 г перетравного протеїну, 28 г лізину.

Cоя - один з кращих попередників у сівозмінах сільськогосподарських культур. Вона сприяє накопиченню азоту, поліпшенню структури й родючості ґрунту, очищає поле від бур’янів. Здатна використовувати малодоступні важкорозчинні поживні речовини з нижніх шарів ґрунту і включає їх у кругообіг живлення. У середньому на 1 га вона залишає азоту близько 60-80 кг/га, фосфору - 20-25 кг/га і калію - 30-40 кг/га. Тому доцільним є запровадження цієї культури в короткоротаційні сівозміни.

 

Світове виробництво

Соєві боби мають найбільшу частку у структурі світового виробництва олійних культур. За підсумками минулого сезону вона становила 57%, тоді як ріпаку - 13%, а соняшнику - лише 8%.

Виробляють сою 75 країн, найбільшими з яких є Сполучені Штати Америки, Бразилія, Аргентина та Китай. За прогнозами Міністерства сільського господарства США, у 2011-2012 маркетинговому році (МР) виробництво сої становитиме 257 млн т, що менше в порівнянні з попереднім сезоном на 6,5 млн.

Площа вирощування сої у світі має тенденцію до щорічного зростання, і, як наслідок, в новому сезоні буде більшою за всі періоди вирощування цієї культури. Вона сягатиме 104,1 млн га, що на 1,3 млн га більше у порівнянні з попереднім сезоном. Незважаючи на розширення посівної площі під цією культурою, урожайність очікується нижчою за попередній рік. На це вплинула надзвичайно спекотна погода в основних країнах виробниках. Так, тривала відсутність опадів у США зменшить прогнози виробництва на 8%, Бразилії - 3%, Китаї - 7% до рівня минулого року.

Зростання чисельності населення у світі забезпечує підвищений попит на сою та продукти її переробки, оскільки у країнах з низьким рівнем доходів населення вони використовуються як дешевий рослинний білок у харчуванні людей, а у розвинених країнах - як цінна білкова сировина в годівлі тварин.


alt

 

Споживання та торгівля

За даними USDA, світове споживання сої матиме тенденцію до зростання. У новому сезоні попит на цю культуру становитиме 262 млн т, що більше в порівнянні з минулим сезоном на 4% та перевищує середньорічний показник за останні 10 років на 22%. Проте, на відміну від двох попередніх років, обсяги споживання сої перевищать її виробництво. Це негативно позначиться на світових кінцевих запасах. Наприкінці нового сезону вони становитимуть 61 млн т, що на 11% менше минулорічного.

Зменшення обсягів виробництва вплинуло на активність світової торгівлі. Обсяг експорту очікується на рівні 98 млн т, що на 7% більше в порівнянні з минулим роком. Загалом частка експорту сої стосовно обсягів його споживання становить 37%, що пояснюється значним задоволенням потреб світових споживачів саме соєвими бобами, а не продуктами їх переробки, якими є олія та шрот. Структура світового експорту сої розподіляється наступним чином: США - 39%, Бразилія - 37%, Аргентина - 12%, Парагвай - 6%, Канада - 3%. На інші країни доводиться 3% світового продажу.

Упродовж 2011 року на світових товарних біржах спостерігається зростання (за винятком окремих періодів) вартості соєвих бобів. Якщо в січні у США з базисом закупівельна ціна становила $426 за 1 тонну, то в липні підвищилася до $492/т. У цілому середні світові ціни 2010-2011 МР є вищими у порівнянні з попереднім сезоном на 30%.

Зменшення перехідних світових запасів сої сприятиме зростанню цін на олійному ринку. Якщо у США ціна серпневих ф’ючерсів на соєві боби з базисом поставки CIF сягала $583,8/т, то липневих 2011 року - $593,5/т. Проте, аналітики інвестиційного банку Goldman Sachs передбачають зростання вартості сої у вересні-жовтні поточного року на Чиказькій біржі від $0,75 до $13,75 за бушель. Оскільки вітчизняний ринок сої напряму залежить від тенденцій світового ринку, то внутрішні закупівельні ціни на сою теж можуть підвищуватися.

 

Ринок соєвої олії

Основним продуктом переробки сої є олія. У 2011-2012 МР прогнозується виробити 43,2 млн т соєвої олії, що на 4% перевищить рівень попереднього року. Збільшення виробництва олії пов’язують зі зростанням попиту на неї. Так, уряд Бразилії має наміри підвищити частку вмісту домішок біодизелю в пальному до 7%. Соєва олія є основною для його виробництва. Тому світовий ринок в очікуванні можливого зменшення експорту олії від основного продавця активізує імпортні закупівлі.

Підвищеною увагою з боку імпортерів користується соєва олія Аргентинського виробництва. За підсумками серпня поточного року продаж олії з Аргентини становив 600 тис. т, що в 1,7 разу перевищує рівень попереднього місяця. Найбільшими покупцями південноамериканської продукції стали Індія, країни ЄС та Китай.

Загалом споживання соєвої олії в новому сезоні становитиме 43,2 млн т, що на 5% перевищуватиме попередній. Як наслідок, світові запаси олії зменшаться з 3 до 2,5 млн т, що спричинить загострення конкуренції на світовому ринку сої та продуктів її переробки.


alt

 

Вітчизняне виробництво

В Україні існують сприятливі кліматичні умови для вирощування сої, тому цілком логічним є те, що впродовж 20 років є розширення посівних площ та валових зборів. Тенденція до розширення площі і виробництва сої збереглася в останні роки. Якщо у 2005 році цю культуру вирощували на площі 422 тис. га, то у 2011 вона зросла до 1129 тис. Відповідно збільшувався й валовий збір, який у минулому році становив 1,7 млн т, що в 2,7 разу перевищило рівень 2005 року. За прогнозами асоціації «Укроліяпром», у 2011 році планується зібрати 2 млн т. При цьому урожайність очікується на рівні 17,7 ц/га.

Таким чином, за обсягами виробництва сої Україна вийшла на провідні позиції серед країн європейського простору. Цього вдалося досягти за рахунок сприятливої економічної ситуації на ринку. Якщо у вересні 2010 року середні закупівельні ціни на сою становили 2,9-3,1 тис. грн/т, то через рік вони дійшли до 4 тис. грн/т. Існуючий рівень цін є привабливим як для виробників, так і споживачів сої.

Суттєве зростання посівних площ і валових зборів сої свідчить про її надзвичайно важливу роль в аграрному комплексі України. Висновки спеціалістів свідчать, що збільшення виробництва насіння сої триватиме і надалі. Підтвердженням цьому є розрахунки вітчизняних науковців. Відтак, Мінагропрод України, який прислухається до порад науковців, передбачає у майбутньому довести валове виробництво сої до 5 млн т.

Соя приносить вітчизняним аграріям не лише позитивні господарські, а також економічні результати, зокрема, як високорентабельна культура. При дотриманні рекомендованих технологій вирощування та проведенні агротехнічних заходів досягається урожайність від 2,5 і вище т/га. Враховуючи витрати на 1 га 5,5-6,0 тис. грн, середню ціну реалізації 4,5 тис. грн/т, рентабельність виробництва сої становитиме понад 100%. Така прибутковість дає змогу повернути витрачені на вирощування культури кошти та додатково отримати 1 грн на кожну гривню, вкладену у її виробництво. Відтак, враховуючи стабільний попит на цю культуру у світі та Україні, економічні результати її вирощування у вітчизняних господарствах не будуть нижчими за показники попередніх років.

Отже, враховуючи світові тенденції, ситуацію на вітчизняному ринку зерна, виробники сої можуть отримати більший ефект від її вирощування у порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами шляхом господарського використання, реалізації на переробні підприємства або комерційним структурам.

 

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.