Розведення нутрій

/ Сучасне тваринництво / Понеділок, 30 листопада -0001 02:02

Іван ВАКУЛЕНКО, доктор с.-г. наук, зав. лабораторії хутрового звірівництва та кролівництва

Інституту НААН України

Організація системи відтворення поголів’я нутрій базується на біологічних особливостях цього виду тварин: статева зрілість, строки проявлення і тривалість статевої охоти, тривалість вагітності. Характер проявлення зазначених ознак значною мірою залежить від типів приміщень, у яких утримують тварин.

 

У приміщеннях з регульованим температурним режимом та при інтенсивній годівлі щеніння організовують цілий рік і вирощують хутровий (товарний) молодняк із забоєм його у віці 6-11 місяців.
 
Забій проводять з середини листопада по березень при живій масі молодняку не менш ніж 3,5 кг. При цьому відсаджувати щенят від матерів можна в 1,5-2-місячному віці. Парування самиць слід проводити в перші 2-3 дні після щеніння, через 1-2 місяці. В середньому при одержанні приплоду протягом усього року планують два щеніння з виходом 8-10 щенят на самицю. В такому разі парування здійснюють в січні-лютому, а щеніння одержують в травні-червні. Лактація триває до кінця червня-липня. У цей же період здійснюється відсадка першого приплоду і парування. Другий буде відсаджений від матерів у грудні-січні наступного року. За такої схеми відтворення молодняк від першого щеніння забивають на шкурку і м’ясо у віці 8-9 місяців. Відсаджений молодняк другого щеніння вирощується до середини листопада наступного року. Його забій на шкурку і м’ясо проводять у віці 10-11 місяців. При цьому шкурки високої якості і за розміром відносяться до великих, оскільки звірі в цьому віці мають вагу 4,5 кг.
 
При утриманні нутрій у холодному приміщенні, без опалення, отримують лише одне щеніння на рік. У цьому разі парування самиць відбувається у листопаді-грудні або на початку січня, а щеніння - весною після морозів.
 
При одержанні одного щеніння, як свідчать розрахунки, нутрієвод вирощує поголів’я на дешевих зелених кормах, а на зиму корми заготовляють тільки на основне стадо. Такий варіант економічно виправданий ще й тим, що забій на шкурку і м’ясо здійснюють у віці 10 місяців. Отже, метод сезонного розведення нутрій (одне щеніння) найбільш оправдано практикувати як у потужних господарствах, так і в присадибних, та фермерських. Протягом року проводять також браковку і забій на шкурку і м’ясо дорослого та ремонтного молодняку. При цьому отримують шкурки великі за розміром, високоякісні та тушки великого розміру.
 
При паруванні для кожного самця підбирають 8-15 самиць, а в середньому понад 10. Проте за молодим самцем закріплюють менше самиць. Якщо тварин розводять сім’ями, то за самцем закріплюють 4-7 самиць. У разі коли звірів утримують парами, то лише 1-3 самиці. Самців допускають до парування у віці 7-9 місяців, а самиць - у 5 місяців. Разових самиць при гарній годівлі розпочинають парувати дещо раніше (4-4,5 місяців).
 
На практиці відомо декілька варіантів спаровування
Ручне парування. Після щеніння самицю спаровують на 2-3 день. Для цього їх підсаджують на 30-60 хв. до закріпленого за ними самця. Другу підсадку повторюють на 24-30 добу, а третю - на 48-62 добу. Якщо самиця на другу і третю підсадку самця не підпускає, то вона вагітна.
 
Сімейне розведення. При цьому 5-6 самиць і нерідний їм самець утримуються разом. У кожної самиці і в самця повинен бути окремий будиночок, а вигул і басейн, якщо він є, загальними. Щенята народжуються тут же, і самиці можуть годувати молоком не лише своїх, а й чужих.
 
Косячне парування. Косяк створюється із молодих самиць ще при відлученні або з дорослих. У косяку полігамія на одного дорослого самця становить 20 самиць, а на молодого - 15 самиць. Молоді звірі швидко звикають один до одного. Парування та щеніння у них проходить в один період. Оптимальна площа підлоги клітки на одного звіра становить 0,4 м2, площа підлоги вольєра або загону - 0,7 м2.
 
Групове або вільне парування. З метою підвищення заплідненості самиць, у косяк підсаджують до 4 самців-братів. У цьому випадку косяк збільшують до 35-50 самиць. Площа підлоги вольєра повинна бути не менш ніж 0,3 м2 на голову. При такому утриманні збільшується відхід щенят, та разом з тим походження їх невідоме, виникають постійні бійки, що знижує якість шкурок.
 
Парування самиць. Самиця допускає самця до себе лише в період охоти, який триває 24-40 год., а іноді 2-3 дні. Стан охоти у самиць можна визначити за їх поведінкою: самиця у цей період веде себе неспокійно, скулить, погано їсть, тягнеться до клітки самця, який теж хвилюється, бігає по клітці, видає призивні звуки. Статева щілина у самиці в період охоти набрякає і зволожується. Самця підсаджують краще під вечір – тоді звірі більш активні.
 

alt

Через 46-50 днів після останнього покриття самицю перевіряють на вагітність, промацуючи пальцями її черево. Ембріони легко переміщуються під пальцями руки і нагадують буси. Досвідчені звірівники визначають вагітність уже в 35 днів. Можна також визначати вагітність за розміром сосків, які перед паруванням сягають 2 мм, у 2 місяці - 3-4 мм, у три - 4-5 мм, а перед щенінням - 5-6 мм. Цей метод більш притаманний для молодих самиць.
 
Нутрії належать до поліестричних тварин і можуть розмножуватися протягом усього року за умови задовільної годівлі й утримання.
 
Статевої зрілості молоді тварини досягають у віці 3,5-5 місяців. Самці проявляють статеву активність постійно.
 
При визначенні статі у нутрій необхідно знати, що статеві органи у них знаходяться недалеко від анального отвору.
 
Статева охота у холостих самиць повторюється періодично через 25-30 днів, але можуть бути і відхилення в ту чи іншу сторону до 10 діб. Тривалість охоти становить близько 36 годин та проявляється уже на 1-3 добу після щеніння, що дає можливість поєднувати вагітність з лактацією. Враховуючи цю біологічну особливість та тривалість вагітності (125-127 діб), від самиці протягом року можна отримати 2-2,5 щеніння або 12-18 щенят. Плодючі самиці приводять по 10, а рекордистки – по 20-22 щенят у гнізді.
 
Як правило, щеніння відбувається у нічний час і не потребує втручання людини. Тривалість щеніння коливається у межах від 30 хв до 3 годин. Послід самиця з’їдає. Щенята народжуються зрячими, з різцями, покриті шерсткою, здатні бігати і плавати. Маса новонароджених від 100 до 300 г, в середньому 200 г.
 
Оскільки самиця гніздо не робить, щенята в перші години після народження, не обсохнувши, можуть застудитися і захолонути. Тому нутрієвод повинен сам облаштувати гніздо.
 
Догляд за самицями і молодняком 
Протягом першого тижня щенята живляться молоком матері, вони швидко рухаються по клітці і не потребують особливого догляду. Малих щенят можна брати на руки і гладити, це викликає у них довіру до людини. Лактуюча самиця ляклива, і при небезпеці захищає своє потомство. Це необхідно враховувати при догляді: роздаванні кормів, чищенні кліток і годівниць.
 
Влітку підстилка у будиночку для вагітних та лактуючих самиць необов’язкова. Але в холодний період, особливо при надвірному утриманні, будиночок повністю набивають сухою підстилкою, щоб самиця змогла зробити собі лігво.
 
При щенінні необхідно провести огляд гнізда і видалити бруд, залишки посліду, мертвих щенят. Якщо холодна погода, то огляд гнізда можна на 1-3 дні затримати. Нутрії чутливі до протягів, тому необхідно стежити, щоб будиночок був утеплений свіжою сухою підстилкою, а отвір з будиночка у вольєр оснащений своєрідною решіткою (задвижкою) та шторою. При утриманні нутрій в утеплених приміщеннях за температури не нижче +10-12°С у клітці гніздо та будиночок будуть зайвими.
 
При тяжких пологах самиця допомагає зубами виходу з родових шляхів щенят, травмуючи їх при цьому. Під дією рефлексу поїдання посліду поранених і мертвих щенят вона може теж з’їдати.
 
При народженні самицею більш ніж 8 щенят залишають тільки 8 за кількістю сосків, що розташовані не на череві, а на боках на відстані 5-7 см один від одного. Зайвих тварин підсаджують малоплідним самицям, що ощенилися у той саможе день або протягом найближчих трьох днів.
 
Для цього самицю, якій будуть підсаджувати малят, видаляють з клітки або переганяють у вигул на 40-60 хв. і підкладають у середину гнізда чужих щенят. Підкладені щенята переймають запах гнізда і «мачуха» їх приймає за своїх. Молочність самиць визначають за станом щенят. Якщо молока мало, то новонароджені щенята кволі, волосся звалене і тускле, черево пусте. У високо молочних самиць щенята нагодовані, волосся з блиском, малята рухливі.
 
Щенят-сиріт можна зберегти випоюванням коров’ячим або розведеним на половину козиним молоком, яке вони легко випивають із посудини. Молоко підігрівають до +35-40°С і дають в першу добу 1-1,5мл, а на 10-ту доводять одну порцію до 5-6 мл, загальний обсяг становить 30-35 мл на щеня за добу. На 5-6-й день після привчання до молока щенят годують із соски. До 10-15 дня щенята уже живляться подрібненим зерном, комбікормом, замоченим зерном, вологою мішанкою.
 
У перші години після народження щенята часто переохолоджуються навіть за плюсових температур. Це відбувається через те, що самиці не роблять гніздо і не вимощують його вищипаним пухом, як це роблять кролематки. Тому щеніння повинно проходити в закритому приміщенні при наявності в будиночку великої кількості підстилки. Уже на 5-6 день після народження щенята можуть витримувати навіть легкі морози.
 
У перший тиждень життя основу живлення щенят становить молоко матері, яке відзначається високою поживною цінністю: вміст жиру становить до 27-28%, білка - 11-14%. Підсисний період триває 1,5-2 місяці.
 
Щенят відсаджують від матерів у 45 днів. Можна відсаджувати самиць, а приплід залишати в клітці. У численному сімействі при відсадці частину найслабших щенят на декілька днів залишають із матір’ю.
 
Якщо самиця була спарована в перші дні після щеніння, то відсадку проводять раніше (у 25-30 днів), щоб створити сприятливі умови для розвитку плодів у вагітних нутрій. Рання відсадка щенят необхідна також при сильному виснаженні або захворюванні самиці.
 
Відсаджених щенят утримують гніздами або великими групами до 2,5-3-місячного віку, після чого увесь молодняк ділять на дві групи: перша - тварини для забою (хутровий молодняк), друга - для племінних цілей (ремонтний молодняк).
 
З урахуванням розвитку маси молодняк із першої групи розміщують у клітках по 6-7 голів із розрахунку 0,16-0,2 м2 площі підлоги вигулу на одну голову. При групуванні молодняк бажано розділяти за статтю.
 
Молодняк другої групи, призначений для ремонту стада, відразу розсаджують за статтю не більш ніж по 3-4 голови у клітку із розрахунку 0,18-0,22 м2/гол.
 
При утриманні невеликими групами самці звикають один до одного, граються, виробляється звичка колективної поведінки. Це важливо при використанні самців у системі вільного або косячного парування. Із 3-4 самців у групі з самого початку виділяється лідер, якому в перспективі і слід віддавати перевагу.
 
У період від народження до статевої зрілості, ріст і розвиток щенят контролюється періодичним зважуванням. Так, при народженні маса щеняти самочки становить 0,22, а самця - 0,25 кг; у віці 10 днів відповідно - 0,3 і 0,35 кг; в 20 днів - 0,45-0,50 кг; у 30 днів - 0,6-0,65 кг; у 45 днів - 0,9-1,0 кг; у 60 днів - 1,2-1,3 кг; у 90 днів - 1,6-1,9 кг, у 120 днів - 2,1-2,4 кг; у 150 днів - 2,5-3,0 кг; у 180 днів - 3,0-3,4 кг і в 210 днів - 3,4-4,0 кг відповідно.
 
Для ремонту стада відбирають кращий молодняк, одержаний від перевірених за якістю нащадків батьків. При відборі щенят у групу ремонтного молодняку, крім розвитку враховується якість хутра (густота, довжина, забарвлення) на основі чого визначається клас. Тварини ІІ і ІІІ класів на плем’я не залишають.

Продовження у наступному номері

 

 25 квітня 2024
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.